Veterinārmedicīniskās prakses sertifikāts – ārstēšanas tiesību apliecinājums

Latvijā pašlaik ir ap 800 sertificētu veterinārārstu un ap 80 praktizējošu veterinārfeldšeru. Foto: www.sxc.hu

Rūta Bierande, LV.LV, 18.01.2011

Lai veterinārmedicīniskās prakses sertifikātu iegūtu, ir jākārto kvalifikācijas pārbaude, kuras laikā sertifikācijas komisija pārliecinās par eksaminējamā veterinārārsta teorētiskajām zināšanām un praktiskajām iemaņām. Sertifikācijas komisijai ir tiesības arī nepagarināt veterinārmedicīnisko prakses sertifikātu, ja tā, izvērtējot iesniegtos dokumentus un veicot kvalifikācijas pārbaudi, konstatē, ka veterinārārsts nav nepieciešamajā zināšanu un iemaņu līmenī un viņa turpmākā praktizēšana var apdraudēt kāda dzīvnieka veselību un pat dzīvību.

Kā no 2011. gada 1. janvāra iespējams iegūt sertifikātu, kas veterinārārstam ļauj praktizēt piecus gadus līdz atkārtotai kvalifikācijas pārbaudei, noteic pagājušā gada 21. decembrī valdībā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi Nr. 1173 „Kārtība, kādā izsniedz, pagarina un anulē veterinārmedicīniskās prakses sertifikātu un reģistrē sertificēto personu un veterinārmedicīnisko prakses vietu”.

Zemkopības ministrijas (ZM) Veterinārā un pārtikas pārstrādes departamenta Dzīvnieku veselības un veterināro zāļu nodaļas vadītāja vietniece Sanita Vanaga norāda, ka normatīvā akta pamatā ir iepriekšējie Ministru kabineta 2003. gada 2. septembra noteikumi Nr. 493 „Kārtība, kādā izsniedz un anulē veterinārmedicīniskās prakses sertifikātu”, kas darbojās līdz pagājušā gada beigām. „Jāteic, ka rīcība ar veterinārmedicīnas prakses sertifikātiem, kā arī prakses vietu reģistrēšana jau dzīvē pastāvēja. Atlika vien šo sistēmu „uzlikt uz papīra” un piedot noteikumu spēku, lai kārtība būtu saistoša visām personām, kuras vēlas iegūt veterinārmedicīnas prakses sertifikātu. Tādēļ visas darbības, ko līdzšinēji jau veica Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB), izsniedzot, anulējot un pagarinot veterinārmedicīnas prakses sertifikātu, tika iekļautas jaunajos noteikumos.

Ir nedaudzi papildinājumi arī Veterinārmedicīnas likumā, valsts pārvaldes uzdevumus saistībā ar veterinārmedicīnas prakses sertifikātiem deleģējot Latvijas Veterinārārstu biedrībai,” skaidro S. Vanaga.

Ja veterinārmedicīniskās prakses sertifikātu nepieciešams pagarināt

Vispirms jāmin, ka veterinārmedicīniskās prakses sertifikātu bez pretendenta kvalifikācijas pārbaudes LVB izsniedz cilvēkam, kas valsts akreditētajām studiju programmām atbilstošu augstāko veterinārmedicīnisko izglītību (diplomu) ieguvis pēc 2004. gada 1. janvāra. „Šāds izņēmums ieviests tādēļ, ka studenti, beidzot LLU Veterinārmedicīnas fakultāti, nule ir apguvuši teorētiskās un praktiskās zināšanas. Tādēļ jaunie veterinārārsti kopā ar diplomu saņem arī veterinārmedicīniskās prakses sertifikātu ar piecu gadu derīguma termiņu,” stāsta nodaļas vadītāja vietniece.

Ja veterinārmedicīnas izglītība un veterinārārsta kvalifikācija iegūta Latvijā līdz 2004. gada 1. janvārim, tad veterinārmedicīniskās prakses sertifikāta iegūšanai LVB jāiesniedz augstākās veterinārmedicīniskās izglītības diploma kopija, personu apliecinoša dokumenta kopija un dokuments, kas apliecina samaksu par sertifikācijas pakalpojumu. Lai sertifikātu pagarinātu, papildus vēl ir jāiesniedz pārskats par profesionālo darbību un kvalifikācijas paaugstināšanu iepriekšējā sertifikāta darbības laikā.

Vienīgais dokuments, kas apliecina veterinārārsta tiesības ārstēt dzīvniekus Latvijā, ir Latvijas Veterinārārstu biedrības izsniegtais veterinārmedicīniskais prakses sertifikāts.

„Ja veterinārmedicīniskā izglītība iegūta ārvalstīs, bet ir vēlēšanās praktizēt Latvijā, tad sertifikāta iegūšanai ejams nedaudz citādāks ceļš.

LVLasīt visu ...

Pilns raksts publicēts LV portālā "Par likumu un valsti"
2011.gada 18.janvārī.

Iet atpakaļ