Suņiem – tikai lolojumdzīvnieka pase

Foto: Freepik

Inese Helmane, LV portāls, 02.08.2017

ĪSUMĀ

  • Likumprojekts samazinās administratīvo slogu suņu īpašniekiem, jo suņiem tiks izsniegts tikai viens veselības dokuments – lolojumdzīvnieka pase.
  • Pašlaik Latvijā apritē ir trīs veidu dzīvnieku veselību apliecinoši dokumenti.
  • Suņa īpašnieks būs atbildīgs par to, ka praktizējošs veterinārārsts suni apzīmē ar mikroshēmu, vakcinē pret trakumsērgu un izsniedz lolojumdzīvnieka pasi.
  • Papildu obligāta maksas pakalpojuma noteikšana neveicinās dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu, jo pakalpojums kļūs vēl dārgāks, iebilst nodibinājums "dzivniekupolicija.lv".
  • Ceļošanai lolojumdzīvnieka pase ir obligāta trim sugām: suņiem, kaķiem, mājas (istabas) seskiem.
Suņiem neatkarīgi no tā, vai tie tiek izvesti no valsts vai visu mūžu dzīvo Latvijā, turpmāk varētu tikt ieviests tikai viens veselību apliecinošs dokuments – lolojumdzīvnieka pase.
Jauno kārtību paredz 25. jūlijā Ministru kabinetā atbalstītie grozījumi Veterinārmedicīnas likumā, kuri vēl jāskata Saeimā.

Likumprojekts samazinās administratīvo slogu suņu īpašniekiem, jo suņiem tiks izsniegts tikai viens veselības dokuments – lolojumdzīvnieka pase, tāpēc, izceļojot no valsts, nebūs jāmaina suņa dokumenti un dzīvnieks vēlreiz jāvakcinē pret trakumsērgu, teikts likumprojekta anotācijā. Mājas dzīvnieka (lolojumdzīvnieka) pase ir nepieciešama suņiem, kas izceļo uz citām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vairāki dokumenti

Līdz šim informācija par suņu vakcinēšanu tika iekļauta vakcinācijas apliecībā un suņa īpašniekam, lai izceļotu ar dzīvnieku no valsts, vakcinācijas apliecība bija jānomaina pret lolojumdzīvnieka pasi.

Veterinārmedicīnas likums paredz, ka mājas (istabas) dzīvniekus apzīmē un to pases un vakcinācijas apliecības izsniedz praktizējošs veterinārārsts, kuru Latvijā patlaban ir 791.

Zemkopības ministrijas (ZM) Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja vietniece Inga Kronenberga norāda, ka pašlaik Latvijā apritē ir trīs veidu dzīvnieku veselību apliecinoši dokumenti:

  • ES lolojumdzīvnieka pase, kuru izsniedz kopš 2014. gada 29. decembra;
  • vecā parauga ES mājas (istabas) dzīvnieka pase, kuru izdeva līdz 2014. gada 28. decembrim;
  • dažāda veida vakcinācijas apliecības.

Šobrīd lolojumdzīvnieka pase ir noformējama saskaņā ar Eiropas Komisijas 2013. gada regulu Nr. 577/2013 par identifikācijas dokumentu paraugiem suņu, kaķu un mājas sesku nekomerciālai pārvietošanai.

Savukārt vakcinācijas apliecības veidlapas izgatavo gan biedrība "Latvijas veterinārārstu biedrība", gan veterināro zāļu lieltirgotavas. Turklāt tās atļauts rakstīt brīvā formā, vakcinācijas apliecībā iekļaujot informāciju, kas noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr.178 "Trakumsērgas profilakses un apkarošanas kārtība".

Vairāku dokumentu esamība rada problēmas, jo suņa īpašniekam, lai izceļotu ar suni no valsts, vakcinācijas apliecība ir jānomaina pret lolojumdzīvnieka pasi, bet visi pierādījumi par vakcināciju pret trakumsērgu paliek vakcinācijas apliecībā, skaidro Zemkopības ministrija. Lai īpašniekam izdotu suņa lolojumdzīvnieka pasi, suns ir vēlreiz jāvakcinē pret trakumsērgu, jo trakumsērgas vakcīnas ievadīšanas datums nevar būt agrāks par datumu, kad ievadīta vai nolasīta mikroshēma.

Ja neceļos, mainīt nevajadzēs

Suņa īpašnieks būs atbildīgs par to, ka praktizējošs veterinārārsts suni apzīmē ar mikroshēmu, vakcinē pret trakumsērgu un izsniedz lolojumdzīvnieka pasi. Tādējādi suņa īpašnieks izmantos vienu veselību apliecinošu dokumentu, kurā vienuviet redzamas visas sunim veiktās vakcinācijas. Tas ļaus dzīvnieka īpašniekam ar suni brīvi pārvietoties Eiropas Savienības teritorijā, nemainot dokumentus, un dzīvnieki pret trakumsērgu tiks vakcinēti atbilstoši zāļu lietošanas instrukcijai.

Situācija Latvijā suņu turēšanā ne tuvu nav ideāla, nav kontroles mehānisma, kā panākt, lai tiktu pildītas jau spēkā esošās normas.

Suņiem, kam jau ir izsniegta vakcinācijas apliecība līdz dienai, kad stāsies spēkā grozījums Veterinārmedicīnas likuma 21. pantā par tā papildināšanu ar sesto daļu, tā būs derīga visu suņa mūžu un to nevajadzēs mainīt pret lolojumdzīvnieku pasi, izņemot gadījumus, ja suņa īpašnieks ar suni izceļos ārpus valsts.

Vakcinācijas apliecības arī turpmāk tiks izsniegtas kaķiem, mājas (istabas) seskiem un trušiem.

Lasīt visu ... tl_files/bildes/logotipi/atbalstitaji/LVPORTALS_230.jpg

Pilns raksts publicēts LV portālā "Par likumu un valsti"
2017.gada 2.augustā

 

Iet atpakaļ