Par suņu „nečipošanu” un nereģistrēšanu sodīs

Lauksaimniecības datu centrā šobrīd ir reģistrēts ap 15 tūkstošiem suņu. Lielākā daļa no reģistrētajiem suņiem ir tādi, kas piedalās izstādēs vai kādreiz uz laiku ir izbraukuši ārpus valsts. Foto: Aiga Dambe, LV portāls

Vineta Vilcāne, LV portāls
28.04.2015

Normatīvais regulējums paredz, ka līdz 2016.gada 1.jūlijam suņa īpašniekam savs mīlulis ir jāapzīmē ar mikroshēmu un jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā. Līdz šim suņus ir reģistrējusi tikai neliela daļa to īpašnieku. Lielākoties ir reģistrēti tādi suņi, kas piedalās izstādēs vai uz laiku izbrauc ārpus valsts. Dzīvnieku saimniekus, ja viņu suņiem nav implantētas mikroshēmas un tie nav reģistrēti, šobrīd nesoda. Taču situācija mainīsies no nākamā gada 1.jūlija - par dzīvnieka nereģistrēšanu normatīvajos aktos ir paredzēts naudas sods.

Mikroshēma un reģistrācija obligāta sunim

Suņu, kaķu un istabas sesku īpašniekiem saistoši ir Ministru kabineta noteikumi Nr.491 "Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība". Minētie noteikumi paredz, ka suņa īpašniekam ir jānodrošina, lai dzīvniekam līdz sešu mēnešu vecuma sasniegšanai tiktu implantēta pasīva lasāmrežīma radiofrekvences identifikācijas ierīce jeb mikroshēma un dzīvnieks tiktu reģistrēts Lauksaimniecības datu centra (LDC) mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē. LDC var reģistrēt arī kaķus un istabas seskus, kuriem ir implantēta mikroshēma, bet tas nav obligāti.

Suņu īpašniekiem savam mīlulim, kas sešu mēnešu vecumu sasniegs līdz 2016.gada 1.jūlijam, līdz šim datuma jānodrošina mikročipa implantēšana un reģistrēšana LDC. Izņēmumi ir suņi, kas piedalās izstādēs vai kurus uz laiku izved ārpus valsts teritorijas. Šādos gadījumos dzīvniekiem jau šobrīd obligāti jāievieto mikroshēma un jāveic reģistrācija datubāzē.

Februārī stājās spēkā grozījumi MK noteikumos Nr.491, precizējot un papildinot mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību. Izdarītie grozījumi paredz, ka pašvaldības saistošajos noteikumos var noteikt, ka tās teritorijā suņus datubāzē jāreģistrē pirms 2016.gada 1.jūlija. Patlaban nav informācijas, vai kāda no pašvaldībām plāno šo iespēju izmantot.

"Implantētā mikroshēma noklīdušam sunim palīdz atrast mājas un saimnieku."

Suņu īpašniekiem ir trīs iespējas mājdzīvnieka reģistrēšanai LDC datubāzē. To var darīt pie praktizējoša veterinārārsta, turklāt šis ir viens no izdevīgākajiem variantiem, jo tās pašas vizītes ietvaros dzīvniekam var arī implantēt mikroshēmu un veikt nepieciešamās vakcīnas. Tāpat suni var reģistrēt vietējā pašvaldībā vai Lauksaimniecības datu centrā. Visos gadījumos dzīvnieka īpašniekam jāuzrāda personu apliecinošs dokuments un mājdzīvnieka pase. Dzīvnieka reģistrēšana LDC mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē ir maksas pakalpojums, kas šobrīd ir 7,11 eiro, kā to nosaka MK noteikumi Nr.880 "Lauksaimniecības datu centra publisko maksas pakalpojumu cenrādis". Suņa reģistrācija tiks veikta tikai tādā gadījumā, ja īpašnieks būs samaksājis par reģistrāciju.

Lai gūtu apstiprinājumu tam, ka suns ir reģistrēts datubāzē, dzīvnieka īpašnieks varēs pieprasīt, lai praktizējošs veterinārārsts vai vietējās pašvaldības darbinieks izsniedz izdruku no datubāzes par dzīvnieka reģistrāciju.

Situācijās, kad suns tiek atsavināts, jau no šī gada 1.jūlija dzīvnieka īpašniekam būs jānodrošina, lai sunim tiktu implantēta mikroshēma un tas tiktu reģistrēts datubāzē uz atsavinātāja vārda.

Reģistrētā mājdzīvnieka īpašniekam ir pienākums ziņot LDC par dzīvnieka turēšanas vietas maiņu, nāvi, pazušanu vai atrašanu un arī par īpašnieka maiņu. To iespējams izdarīt, izmantojot portālā Latvija.lv pieejamo e-pakalpojumu vai aizpildot ziņojumu un nosūtot to Lauksaimniecības datu centram. Iepriekšējam mājdzīvnieka īpašniekam jaunajam saimniekam ir jānodod arī dzīvnieka pase.

Kādēļ ir svarīgi, lai sunim būtu mikroshēma?

Mājdzīvniekam mikroshēma, kas ir rīsa grauda lielumā, tiek implantēta kakla apvidus kreisajā pusē.

 

Lasīt visu ...tl_files/bildes/logotipi/LVPORTALS_200.JPG

Pilns raksts publicēts LV portālā "Par likumu un valsti"
2015.gada 28.aprīlī

 

 

Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija

tl_files/bildes/logotipi/EEZ_DAP.jpg

Iet atpakaļ