Par dzīvnieku un mājlopu infekcijas slimībām un veterināro zāļu lietošanu
Zanda Lielbārde, LV portāls, 25.04.2013
Nenoliedzami lielākā problēma, ar kuras novēršanu nācies saskarties Pārtikas un veterinārajam dienestam un lopu audzētājiem, aizvadītajā gadā bija klasiskais cūku mēris. Tomēr tā nav vienīgā dzīvnieku infekcijas slimība un lopkopjiem vajadzētu pievērst uzmanību arī citām pazīmēm, kas, iespējams, signalizē par kādu dzīvnieku saslimšanu.
Klasisko cūku mēri joprojām konstatē mežacūkām
Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis uzsver, ka galvenā PVD rūpe joprojām ir klasiskais cūku mēris, kas uzliesmoja trīs saimniecību mājas cūkām pagājušajā gadā Latgalē un sagādāja pietiekami lielas problēmas gan lopkopjiem, gan dienestam. Ja saimniecībās cūku mēris ir apkarots, tad daudz smagāka situācija ir ar mežacūkām, kuru populācijā šī slimība joprojām cirkulē, un tas rada nopietnu apdraudējumu arī mājas cūkām. Slimības skartajā teritorijā vēl arvien tiek konstatētas ar klasisko cūku mēri inficētas mežacūkas. Līdz šī gada 21.martam laboratoriski konstatētas 96 ar klasisko cūku mēri inficētas mežacūkas.
M.Balodis skaidro: turpinot klasiskā cūku mēra apkarošanas pasākumus, aprīļa vidū PVD uzsāka meža cūku vakcināciju inficētajā teritorijā.
Latvijā ienācis Šmalenbergas vīruss
M.Balodis norāda, ka saslimšana, ko izraisa Šmalenbergas vīruss, ir jauna, līdz 2011.gadam nereģistrēta vīrusa izraisīta saslimšana atgremotājdzīvniekiem. Sākotnēji to atklāja Vācijā, un jau tagad šī saslimšana konstatēta praktiski visās Eiropas Savienības valstīs un Norvēģijā. Valstis, kas šogad ziņojušas par konstatēto vīrusu, ir Austrija, Čehija, Igaunija un Polija.
M.Balodis atzīst, ka slimība vēl nav pietiekami izpētīta. Pagaidām uzskata, ka tā izplatās tikai ar kukaiņu starpniecību, kas nozīmē, ka laikā, kad kukaiņi nelido, tā neizplatās, bet līdz ar pavasara iestāšanos slimības, iespējams, turpinās izplatīties.
Pilns raksts publicēts LV portālā "Par likumu un valsti"
2013.gada 25.aprīlī.