Meža dzīvnieki pilsētā

Foto: Evija Trifanova/ LETA

Vineta Vilcāne, LV portāls
06.11.2015

Meža dzīvnieku parādīšanās pilsētās nav nekāds retums. Kāds pilsētā iemaldās, bet ir arī tādi, kas tajā dzīvo patstāvīgi, piemēram, Rīgas pilsētas kanāla bebri. Pirms kāda laika šie neparastie „rīdzinieki” izpelnījās sabiedrības uzmanību, apskādējot kokus kanāla krastos, bet šobrīd bebrs kļuvis par sava veida pilsētas simbolu. Vislielāko ažiotāžu šovasar izraisījušas Rīgas mežacūkas, kas ik pa laikam ar savu klātbūtni pārsteidz pilsētniekus.
Uz savvaļas dzīvnieku klātbūtni pilsētā var raudzīties dažādi. Ja meža dzīvnieki sastopami pilsētā, tas nozīmē, ka vide ir pietiekami zaļa, bet tai pašā laikā jāņem vērā, ka dzīvnieki var radīt būtisku kaitējumu, apdraudot gan cilvēku, gan tā īpašumu. Raugoties plašāk, mežacūku klātbūtne Rīgā pilsētai var radīt ekonomiskus zaudējumus, jo, piemēram, konstatējot Āfrikas cūku mēri pilsētas tuvumā, tiks apdraudēts eksports caur Rīgas ostu.

Mežs ienāk pilsētā

Savvaļas dzīvnieku klātbūtne pilsētās nav nekas neparasts. Piemēram, mežacūkas ir diezgan biežas viešņas arī citās Eiropas pilsētās, ne tikai Rīgā. Turklāt, lai cik tas nešķistu pārsteidzoši, tieši mežacūka ir viens no tipiskākajiem meža dzīvniekiem, kuru var sastapt pilsētā, norāda Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš. Protams, citās valstīs pilsētniekiem nākas sastapties arī ar bīstamākiem dzīvniekiem, piemēram, Rumānijā kādreiz var satikt pa pilsētas ielām klīstošus lāčus, kuru populācija konkrētajā reģionā ir diezgan liela.

Kā norāda Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Sandra Pastare, galvaspilsētā ik pa laikam iemaldās dažādu sugu dzīvnieki. Tas notiek, gan dzīvniekiem meklējot pārtiku, gan iemaldoties nejauši. Ir savvaļas dzīvnieki, kas Rīgā mitinās pastāvīgi, piemēram, bebru ģimene Pilsētas kanālā, tāpat ir arī liecības par ūpjiem, kas Vecrīgā mēdz ielidot, lai savai maltītei noķertu kādu pilsētas balodi. Tāpat vērīgākie pilsētnieki var ieraudzīt lapsas, par pilsētā sastopamajiem dzīvniekiem stāsta S.Pastare. Meža dzīvnieku klātesamība pilsētā nozīmē tikai to, ka Rīga ir zaļa pilsēta un dzīvnieki šeit var atrast sev piemērotu vietu dzīvošanai, kā arī sagādāt sev iztiku.

Pilsētā klīstošās lapsas, mežacūkas un citi savvaļas dzīvnieki ir adaptējušies pilsētas vidē, piemēram, mežacūkas ir kļuvušas drošākas un nebaidās no suņiem. Kā norāda pētnieks un dzīvnieku pazinējs J.Ozoliņš, meža dzīvnieku nākšanu uz Rīgu veicina šeit viegli pieejamā barība – ir gan parki, zaļās zonas u.tml. Arī intensīvā Pierīgas apbūve samazina neskartās dabas teritorijas un dzīvnieki ir spiesti meklēt jaunas uzturēšanās vietas, iemaldoties pilsētā. Pilsētas vide dzīvniekiem ir sava veida patvērums, un šeit tie jūtas neapdraudēti, jo pilsētās medīt ir aizliegts.

Šogad rīdzinieki ziņojuši par teju 20 sastaptām dzīvnieku sugām, starp tiem ir vāveres, stirnas, aļņi, eži un lapsas. Nepieciešamības gadījumā savvaļas dzīvniekus, par kuriem ziņo pilsētnieki, nogādā veterinārajā klīnikā. Kopumā šogad tajā paviesojies 561 dzīvnieks. Savukārt biedrība "Pierīgas mednieku klubs" ir izķērusi un nogādājusi ārpus pilsētas mežā 46 mežacūkas, informē Rīgas domē. Pētnieks J.Ozoliņš secina, ka arī turpmāk pilsētniekiem jārēķinās ar meža dzīvnieku klātbūtni pilsētās.

Lasīt visu ...tl_files/bildes/logotipi/LVPORTALS_200.JPG

Pilns raksts publicēts LV portālā "Par likumu un valsti"
2015.gada 6.novembrī

 

 

Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija

tl_files/bildes/logotipi/EEZ_DAP.jpg

Iet atpakaļ