Mājdzīvnieks devies uz citiem medību laukiem. Kā rīkoties?

Lai cik dīvaini tas izklausās privātmāju un īpaši lauku īpašumu saimniekiem, mirušos mājdzīvniekus drīkst aprakt tikai reģistrētās kapsētās. Foto: Wojtek Radwanski/ AFP

Vineta Vilcāne, LV portāls, 25.04.2014

Likuma "Par pašvaldībām" 15.pants paredz, ka starp pašvaldību autonomajām funkcijām ir arī beigto dzīvnieku apbedīšanas vietu izveidošana un uzturēšana. Līdz šim šo funkciju ir īstenojusi tikai Cēsu novada pašvaldība. Iespējas apbedīt vai kā citādi nodrošināt mājdzīvnieka līķa likvidēšanu atbilstoši tiesību aktu prasībām nav visai plašas. Atbilstošu pakalpojumu Latvijā piedāvā vien daži privātuzņēmumi Zemgalē, Kurzemē, Vidzemē un Pierīgā. Savukārt Latgalē neviens uzņēmums šādu pakalpojumu nesniedz.

Vai drīkst apglabāt savā privātīpašumā?

Nereti mirušos mājdzīvniekus īpašnieki apglabā savā privātīpašumā, jo īpaši lauku reģionos, tomēr šāda rīcība nav atļauta. Ne vienā vien Latvijas pašvaldībā vietējie iedzīvotāji ir ierīkojuši nelegālas dzīvnieku kapsētas, kurās mirušie mājdzīvnieki tiek apglabāti daudzu gadu garumā.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta Veterināro objektu uzraudzības daļas vecākais eksperts Toivo Lāāts norāda: "Lolojumdzīvnieku līķus Latvijā ir atļauts aprakt tikai reģistrētās kapsētās. Nav pieļaujams aprakt jebkurā vietā, tajā skaitā savā privātīpašumā."

Dzīvnieku līķi saskaņā ar normatīvajiem aktiem tiek uzskatīti par dzīvnieku izcelsmes blakusproduktiem. Līdz ar to apriti reglamentē virkne normatīvo aktu. T.Lāāts skaidro: "Saskaņā ar Regulas (EK) Nr.1069/2009 nosacījumiem blakusprodukti iedalās īpašās kategorijās, kas atspoguļo nopietnības pakāpi, kādā šie blakusprodukti varētu apdraudēt cilvēku un dzīvnieku veselību, kā arī nosaka to likvidēšanas vai izmantošanas veidu. Lolojumdzīvnieku līķi tiek klasificēti kā pirmās kategorijas materiāls un atbilstoši ir noteiktas to likvidēšanas iespējas."

Informēt LDC par mirušo mājdzīvnieku var elektroniski.

Normatīvie akti paredz, ka blakusproduktu īpašniekam bez liekas kavēšanās ir pienākums nodrošināt, ka ar tiem rīkojas saskaņā ar Regulu (EK) Nr.1069/2009, veikt to atbilstošu savākšanu, uzglabāšanu, transportēšanu, likvidēšanu un iznīcināšanu.    

Dzīvnieka līķis jānogādā PVD atzītā vai reģistrētā uzņēmumā, kas veic pirmās kategorijas blakusproduktu savākšanu, transportēšanu un likvidēšanu, vai reģistrētās dzīvnieku kapsētās.

Lasīt visu ...LV

Pilns raksts publicēts LV portālā "Par likumu un valsti"
2014.gada 25.aprīlī

Iet atpakaļ