Ko darīt ar atrastu savvaļas dzīvnieku vai putnu

Ko dara cilvēks, kad ierauga stirnu mazuli? Ņem rokās, apmīļo, domājot, ka mazulis ir pamests, nes uz mašīnu, ved mājās, ielej bļodiņā pienu no pakas un tikai tad sāk domāt – ko darīt tālāk. Diemžēl 95% gadījumu šim stirnēnam lemta bojāeja. Foto: A.F.I

LV portālam: Danuta Priede, dzīvnieku patversmes „Mežavairogi” vadītāja, 13.07.2011

Pirms doties palīgā savvaļas dzīvniekam vai putnam, ir krietni jāizsver, vai viņam tiešām vajadzīga palīdzība, kaut nakts vidū nebaidoties meklēt speciālista padomu vai palīdzību.

Cilvēki bieži vien domā, ka viņi izdarīs labu darbu, notverot mežā kāda dzīvnieka mazuli. Diemžēl tā nav. Nezināšanas dēļ cilvēks no labdara kļūst par kaitnieku.

Stirnas ir dzīvnieki, kurus nu jau redzam arī pilsētu meža masīvos. Tas nav nekas neparasts – viņas tur lieliski iztiek: ir ko ēst, ir kur dzīvot. Parasti maijā stirnām dzimst mazuļi. Un drīz vien sākas cilvēka radītās problēmas. Dzīvojot tik tuvu pie cilvēkiem, stirna bieži vien jūtas apdraudēta, tādēļ iebēg dziļāk mežā. Taču dzīvnieku mazuļiem ne vien nav attīstījušies bēgšanas instinkti, bet ir arī fiziski maz spēka, lai aizbēgtu. Stirnām rūpju netrūkst: stirnu mamma aizbēg 200–300 metrus tālāk, atstājot savu mazuli "ligzdā", un vēro, kas notiks tālāk. Ja pamanītais pretinieks ir aizbiedējams, tad stirna to, protams, aizbiedē.

Mežs ir kāda dzīvnieka mājas, un visi taču zina, kā jāuzvedas ciemos – ar rokām bez atļaujas neko nedrīkst aiztikt!

Ja pretinieks ir cilvēks, tad stirnai diemžēl ir maz izredžu savu mazuli vairs satikt. Ko dara cilvēks, kad ierauga stirnu mazuli? Ņem rokās, apmīļo, domājot, ka mazulis ir pamests, nes uz mašīnu, ved mājās, ielej bļodiņā pienu no pakas un tikai tad sāk domāt – ko darīt tālāk. Diemžēl 95% gadījumu šim stirnēnam lemta bojāeja.

Stirnu gremošanas sistēma ir ļoti jutīga. Viena maltīte var nogalināt pieaugušu stirnu, mazam stirnēnam nepareizas temperatūras piens var būt nāvējošs. Stirnas ir grūti izbarojami dzīvnieki, to atzīs jebkurš zoodārza eksperts.

Tieši tādēļ: ja mežā ieraugāt stirnu mazuli, griezieties apkārt un ejiet prom! Un viss. Nemēģiniet viņam pieskarties! Pat ja stirnēns mēģinās skriet jums pakaļ, pēc brīža viņš atgriezīsies savā pierastajā vietā. Cilvēkam galvenais ir ātrāk pamest šo vietu, aizejot pēc iespējas tālāk, lai netraucētu mazuli un mammu.

LVLasīt visu ...

Pilns raksts publicēts LV portālā "Par likumu un valsti"
2011.gada 13.jūlijā.

Iet atpakaļ