Ja suns ir atzīts par bīstamu

Suņa bīstamība nav atkarīga no šķirnes, un ikviens dzīvnieks var kļūt bīstams, ja tā īpašnieks savu mīluli nav socializējis un apmācījis. Foto: www.sxc.hu

Rūta Bierande, LV portāls, 16.01.2012

Kāds suns uzskatāms par bīstamu? Izpratne par to mainās gan sabiedrībai, gan likumdevējam. Ja vēl 2001.gadā valdība 1995.gadā izdotajos „Suņu un kaķu turēšanas noteikumos” iestrādāja atsevišķu suņu šķirņu ievešanas, turēšanas un vairošanas aizliegumu Latvijā (pitbulterjera, Argentīnas doga, Brazīlijas fila, Tosa inu un Amerikas Stafordšīras terjera šķirnes suņus, kā arī šo šķirņu suņu jaukteņus), tad laika gaitā situācija jūtami mainījusies. Arī normatīvajos dokumentos ir iestrādāta atziņa, ka suņa bīstamībā „vainīga” ir nevis šķirne, bet gan katra konkrētā dzīvnieka raksturs un tā saimnieka attieksme pret savu īpašumu.

Šādu principu ieviesa jau MK 2006.gada 2.jūlija noteikumi Nr.109 "Noteikumi par kritērijiem un kārtību, kādā suni atzīst par bīstamu un nosaka turpmāko rīcību ar to, kā arī par prasībām bīstama suņa turēšanai", kas vēl patlaban ir spēkā. Šo noteikumu galvenos principus ietver arī patlaban apspriežamais, 2011.gada 1.decembrī Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto noteikumu "Noteikumi par kārtību, kādā suni atzīst par bīstamu, un prasībām bīstama suņa turēšanai" projekts.

"Ne pašreiz spēkā esošajos noteikumos, ne jauno noteikumu projektā nevienā teikumā nav minēta kāda konkrēta suņa šķirne," norāda Zemkopības ministrijas (ZM) Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Liene Ansone. "Suņa bīstamība nav atkarīga no šķirnes, un ikviens dzīvnieks var kļūt bīstams, ja tā īpašnieks savu mīluli nav socializējis un apmācījis. Nosacīti pie bīstamajiem suņiem varētu pieskaitīt arī tos, kas ir īpaši apmācīti uzbrukt cilvēkam, bet tā ir pavisam cita klasifikācija."

Jaunizstrādātais noteikumu projekts par kārtību, kādā suni atzīst par bīstamu, un prasībām bīstama suņa turēšanai daudz nemaina pašlaik spēkā esošo regulējumu. Arī jaunajā noteikumu projektā teikts: ja kādu suni atzīst par bīstamu, tad tas jāuztver kā zīme, kā brīdinājums, ka no šī dzīvnieka vajag uzmanīties, jo viņš var kādā brīdī kļūt bīstams. Dzīvnieki, kas ir pareizi apmācīti un socializēti, cilvēku respektē.

Ko nozīmē suņa socializācija

Suņa socializācija nozīmē to, ka kucēns uzreiz pēc piedzimšanas ir izjutis un saņēmis cilvēka mīlestību un rūpes. Jaunais dzīvnieciņš piedzīvojis, ka cilvēks ar viņu runā, draudzējas, nodarbojas un to apmāca.

LVLasīt visu ...

Pilns raksts publicēts LV portālā "Par likumu un valsti"
2012.gada 16.janvārī.

Iet atpakaļ