6 veidi, kā mājdzīvnieks mazina depresiju
Apjomīgi pētījumi liecina, ka mājdzīvnieki uzlabo mūsu garīgo veselību. Kā? Šeit ir daži veidi.
1. Mājdzīvnieki piedāvā nomierinošu klātbūtni.
Pētījumi liecina, ka skatīšanās uz zivīm pazemina asinsspiedienu un muskuļu spriedzi cilvēkiem, kuriem nepieciešama mutes dobuma operācija. Tieši tāpēc zobārsniecības kabinetos nereti ir akvāriji!
Citi pētījumi liecina, ka mājdzīvnieku īpašniekiem ir ievērojami zemāks asinsspiediens un sirds ritms stresa situācijās gan pirms, gan veicot garīgus uzdevumus. Visbeidzot, personas, kas atgūstas no sirdslēkmes atveseļojas ātrāk un dzīvo ilgāk, ja tām mājās ir dzīvnieks.
2 . Mājdzīvnieki piedāvā beznosacījumu mīlestību un labvēlību.
Cik mēs zinām, mājdzīvnieki ir bez viedokļa, kritikas un spriedumiem. Pat ja jūs nesmaržosiet labi, viņi tik un tā jums pieglaudīsies. Johns Hopkins Depresijas un trauksmes biļetenā, medicīnas zinātņu doktore Karen Swartz min pētījumu, kurā Sentluisas pansionāta iedzīvotāji jutās mazāk vientuļi, ja tiem ļāva pavadīt brīvo laiku ar suni.
Pētījumā piedalījās 37 pansionāta iedzīvotāji, kuriem bija augsts vientulības novērtējums, un kuri bija ieinteresēti saņemt iknedēļas pusstundu ar suņiem. Puse no dalībniekiem baudīja suņa sabiedrību vienatnē. Otra puse dalīja suņa klātbūtni ar citiem pansionāta iedzīvotājiem. Abas grupas atzina, ka viņi jutās mazāk vientuļi pēc suņa apmeklējuma, bet vientulības mazinājums daudz nozīmīgāks bija to dalībnieku vidū, kas ar suņiem bija vienatnē. Citiem vārdiem sakot, reizēm mēs dodam priekšroku mūsu četrkājainiem draugiem, nevis cilvēkiem, jo ar dzīvnieku mēs varam izpaust savas visdziļākās domas, dzīvnieki mūs nevērtēs un netiesās.
3. Mājdzīvnieki maina mūsu uzvedību.
Lūk, tipisks scenārijs. Atnākot vakarā mājās, esmu aizkaitināts. Pie tam, pat nezinu par ko. Vienkārši miljons sīkumu, kas sakrājušies dienas garumā. Esmu tuvu tam, lai izlādētos uz kādu. Tomēr, pirms to paspēju izdarīt, mans suns pienāk pie manis un pieglaužas, lūdzot manu uzmanību. Tāpēc es pietupjos, lai noglāstītu viņu. Suns nolaiza man seju un es smaidu. Voila! Suns mainīja manu uzvedību. Tagad esmu tikai nedaudz satraukts un risks, ka ar kādu sastrīdēšos, ir mazinājies. Mēs nomierināmies, kad esam kopā ar saviem dzīvniekiem. Mēs palēninām savu elpu, runu, prātu. Mēs neuzbrūkam cilvēkiem, neliekam lietā lamu vārdu krājumu.
4. Mājdzīvnieki novērš uzmanību.
Mājdzīvnieki ir līdzīgi filmām un grāmatām. Viņi izrauj mūs no mūsu galvām un pārceļ citā realitātē - tajā, kas ietver tikai pārtiku, ūdeni, pieķeršanos - tik, cik mēs varam atļauties. Tā ir efektīva metode, lai atslēgtos no savām domām. Ir grūti prātot, cik briesmīgi es jūtos vai jutīšos visu atlikušo dzīvi, ja mans suns elpo man sejā.
5. Mājdzīvnieki mudina uz pieskārieniem.
Saskarsmes dziedinošais spēks netiek apstrīdēts. Pētījumi liecina, 45 minūšu masāža var samazināt stresa hormona līmeni un optimizēt jūsu imūnsistēmu, veidojot baltās asins šūnas. Apskāvieni piepilda mūsu ķermeni ar oksitocīna hormonu, kas samazina stresu un pazemina asinsspiedienu un palēnina sirdsdarbību. Saskaņā ar Virdžīnijas universitātes pētījumu, sadošanās rokās var mazināt stresu tai smadzeņu reģionā, kas atbild par mūsu emocionālo centru. Pieskārieni var likt atsevišķiem smadzeņu reģioniem pārtraukt reaģēt uz apdraudējumu. Tas nav brīnums, ka glāstot suni vai kaķi var pazemināt asinsspiedienu un sirdsdarbības ātrumu un palielināt serotonīna un dopamīna daudzumu.
6. Mājdzīvnieki māca mums atbildību.
Mājdzīvnieki uzliek lielu atbildību - saskaņā ar depresiju pētījumiem, tas veicina garīgo veselību. Psihologi apgalvo, ka mēs veidojam mūsu pašapziņu, caur īpašumtiesībām uzņemoties uzdevumus, piemērojot savas prasmes. Veiksmes gadījumā – t.i, ja dzīvnieks nākamajā dienā vēl ir dzīvs - mēs gūstam apstiprinājumu sev, ka esam spējīgi rūpēties par citu radību, kā arī par sevi. Tas ir iemesls, kāpēc ir tik svarīgi mācīt pusaudžiem pašsavaldīšanos un neatkarību.
Rūpes par dzīvnieku nosaka mūsu dienas režīmu. Gulēt līdz pusdienlaikam vairs nav iespējams, ja vien nevēlaties atlikušo dienas daļu pavadīt mājas sakopšanas darbos. Lai pavadītu laiku ārpus mājas visu nakti, būs nepieciešama sagatavošanās un tālredzība.
Tulkots pēc: „6 Ways Pets Relieve Depression”, by Therese J. Borchard