Dzīvnieku aizsardzības likuma 3.1 pantā noteikts, ka ir aizliegts iegādāties, turēt nebrīvē, atsavināt vai turēt pārdošanai vai apmaiņai un piedāvāt tirdzniecībā šādus dzīvniekus:
- plēsēju kārtas savvaļas sugas dzīvniekus;
- primātus;
- jūras zīdītājus;
- krokodilu kārtas dzīvniekus;
- čūskveidīgos dzīvniekus.
Normatīvajos aktos ir paredzēti arī izņēmuma gadījumi, skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna.
Šī paša panta trešajā daļā noteikts, ka minētie aizliegumi neattiecas uz zooloģiskajiem dārziem (šobrīd Latvijā tādi ir trīs), kā arī reģistrētām savvaļas sugu dzīvnieku turēšanas vietām.
Vienlaikus jāzina, kas noteikts Dzīvnieku aizsardzības likuma 27. pantā, – savvaļas abiniekus, rāpuļus, putnus un zīdītājus aizliegts sagūstīt un turēt nebrīvē (ar dažiem izņēmumiem). Iepazīstoties ar šajā pantā pausto informāciju, secināms, ka bez kompetentās iestādes atļaujas, dzīvniekus nedrīkst sagūstīt savvaļā un turēt nebrīvē. Šādu atļauju izsniedz DAP, vadoties pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1165 “Kārtība, kādā izsniedz atļaujas nemedījamo sugu indivīdu iegūšanai, ievieš Latvijas dabai neraksturīgas savvaļas sugas (introdukcija) un atjauno sugu populāciju dabā (reintrodukcija)”.
Šajā rakstā vēl:
Jāņem vērā CITES konvencija
Reģistrē dzīvnieku turēšanas vietu
Kādiem mērķiem iegādājas dzīvnieku
Pārvaldē visbiežāk reģistrētas šādas dzīvnieku sugas
Kādas ir dzīvnieku cenas tirgū
Jāievēro labturības prasības
Par pārkāpumiem iespējams sods
Pilns raksts publicēts LV portālā
2021.gada 15.septembrī