Dzīvnieku pārvadāšana sabiedriskajā transportā
Ieva Celmiņa, 12.04.2012
Latvijas sabiedriskā transporta iekšzemes maršrutos par līdzpaņemto dzīvnieku obligāti jāmaksā kā par bagāžu, bet pašvaldību izdotie saistošie noteikumi pilsētas nozīmes maršrutos var būt citādi. Pašvaldība var noteikt maksu par dzīvnieku un bagāžas pārvadāšanu, precīzi nosaukt, kurus dzīvniekus ir atļauts pārvadāt, un citus nosacījumus.
Sabiedriskā transporta pakalpojumu likums definē, ka sabiedriskie transportlīdzekļi ir sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanā iesaistītie transportlīdzekļi, kuri paredzēti, pielāgoti un aprīkoti noteikta pasažieru skaita pārvadāšanai. Likums precizē, ka sabiedriskie transportlīdzekļi ir autobuss, tramvajs, trolejbuss un vilciens.
Dzīvnieku pārvadāšanu sabiedriskajā transportā Latvijā reglamentē 2007.gada 11.decembra Ministru kabineta noteikumi Nr.843 "Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtība". Šie noteikumi nosaka sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtību, tai skaitā arī rokas bagāžas un dzīvnieku pārvadāšanas kārtību sabiedriskā transporta iekšzemes maršrutos Latvijas teritorijā.
Savukārt pilsētas nozīmes maršrutos pašvaldībām ir tiesības savā administratīvajā teritorijā izdod saistošos noteikumus par bagāžas un dzīvnieku pārvadāšanas kārtību konkrētajā administratīvajā teritorijā, bet tie nedrīkst būt pretrunā ar minētajiem MK noteikumiem. Izdodot saistošos noteikumus, pašvaldība ar tiem var noteikt maksu par dzīvnieku un bagāžas pārvadāšanu, precīzi nosaukt, kurus dzīvniekus ir atļauts pārvadāt, un citus nosacījumus.
Drīkst vest gan kaķus, gan suņus
Saskaņā ar MK noteikumiem Nr.843 sabiedriskajā transportlīdzeklī atļauts pārvadāt suņus, kaķus, dekoratīvos putnus, mājputnu vai dekoratīvo dzīvnieku mazuļus. Kā skaidro Satiksmes ministrijas Sauszemes transporta departamenta Autosatiksmes nodaļas vecākā referente Iveta Girucka, dekoratīvie dzīvnieki šo MK noteikumi izpratnē ir Dzīvnieku aizsardzības likumā definētie mājas (istabas) dzīvnieki, kurus cilvēks tur savam priekam. Tātad uz tiem var attiecināt gan kāmīšus, gan jūrascūciņas, gan dekoratīvās žurkas utt.
Pilns raksts publicēts LV portālā "Par likumu un valsti"
2012.gada 12.aprīlī.