Dzīvnieku apdraudējumi un aizsardzība vasarā

Visnopietnākais zaudējums fiksēts 2005.gadā, kad no knišļu kodumiem gāja bojā 553 dzīvnieki. Foto: Māris Kaparkalējs, LV

Zanda Lielbārde, LV portāls, 22.06.2012

Vasaras sezonai ir savas priekšrocības – saule, svaigs gaiss, ganības. Taču dzīvnieku saimnieki nedrīkst zaudēt modrību. Tieši šis ir laiks, kad dzīvnieki jāsargā no karstuma izraisītā stresa un kukaiņu uzbrukumiem, kuri īpaši aktīvi ir līdz Jāņiem un diemžēl atņem arī mājlopu dzīvības.

Kukaiņi - asinssūcēji – dodas uzbrukumā

Kukaiņi visbīstamākie nenoliedzami ir mājdzīvniekiem, kuri dienu pavada ganībās. Šie kukaiņi dzīvniekiem sagādā sāpes, stresu un nereti arī nopietnus draudus veselībai un dzīvībai. Visbiežāk mājlopus apdraud odu mātītes, dunduri, mušas, miģeles un knišļi.

Odi parasti sastopami un ir aktīvi mitrās, ēnainās vietās mežos un krūmājos. Visaktīvākie tie ir vakaros un naktīs, kā arī apmākušās dienās.

Dunduru mātītes dūriens ir visai sāpīgs, jo brūcē tiek ievadītas siekalas, kas kavē asins sarecēšanu. Dunduri aktīvi ir galvenokārt dienas vidū, tie parasti uzturas mitrās vietās, pie ūdeņiem. Latvijā konstatētas 27 dunduru sugas, no tiem vislielākie ir govju un briežu dunduri.

Arī mušas, piemēram, sīvā muša, sūc asinis. Uz dzīvniekiem sīvā muša uzturas tikai asins sūkšanas brīdī. Parasti tās var novērot, sēžam uz mājdzīvnieku novietņu sienām. Miģeles ir sīki, vārīgi odveidīgie. Dažas miģeļu sugas mātītes sūc arī siltasiņu dzīvnieku asinis.

Vislielākās nepatikšanas dzīvnieku īpašniekiem pēdējos gados ir sagādājuši knišļi.

Knišļi parasti ir aktīvi no rītiem un vakaros. Tie nelido naktīs un tad, ja dienā ir augsta gaisa temperatūra, zems mitruma līmenis un vējš. Knišļi koduma vietā ievada siekalas, kas satur fermentus - dzīvnieka organismam svešas olbaltumvielas, kas var ierosināt alerģiskas reakcijas.

LVLasīt visu ...

Pilns raksts publicēts LV portālā "Par likumu un valsti"
2012.gada 22.jūnijā.

Iet atpakaļ