Dzīvnieks – cilvēka skaistumam, veselībai un drošībai

Dažkārt pat rada īpašu pazīmju dzīvniekus, piemēram, albīnus, lai ar tiem varētu veikt iecerēto eksperimentu. Foto: www.sxc.hu

Rūta Bierande, LV.LV, 11.01.2011

Izmēģinājums kā strukturēta izpētes metode ir vispārzināma un sen atzīta. Bez eksperimentiem un izmēģinājumiem mūsdienu pasaulē nebūtu daudz tādu lietu, kas šķiet pašas par sevi saprotamas, piemēram, zāles, kosmētika, dažādi pārtikas produkti. Tos lietojot, diezin vai cilvēks iedomājas, ka lietas vai vielas radīšanas procesā neaizvietojama nozīme bijusi laboratorijas dzīvniekam. Ar vienu mērķi – radīt tādu produkciju, kas iespējami nenodarītu kaitējumu cilvēkam.

Kaut arī pāris pēdējos gadu desmitos aizvien biežāk marķējumā var izlasīt norādi, ka prece ražota, neveicot izmēģinājumus ar dzīvniekiem, tomēr izvairīties no eksperimenta ar tiem ne vienmēr iespējams. Tādēļ šī darbības joma visā pasaulē tiek regulēta.

Arī Latvijā kopš 2010. gada 30. decembra spēkā ir jauni, Ministru kabineta (MK) 21. decembra sēdē akceptēti noteikumi Nr. 1131 „Noteikumi par izmēģinājumu dzīvnieku audzētāju, piegādātāju un lietotāju reģistrāciju, kārtība, kādā veicamas darbības ar izmēģinājumu dzīvniekiem, un izmēģinājumu dzīvniekiem nodrošināmās labturības prasības”.

Noteikumu evolūcija dzīvnieku labturības virzienā

Kaut arī noteikumi ir jauni, tie nav tapuši no nulles. Iepriekš bija spēkā 2001. gadā pieņemtie noteikumi, kas regulēja kārtību, kādā atļautas darbības ar eksperimentos un zinātniskos nolūkos izmantojamiem dzīvniekiem.

Zemkopības ministrijas (ZM) Veterinārā un pārtikas pārstrādes departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Liene Ansone skaidro: „Pagājušā gada 4. maijā spēkā stājās grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā. Mainoties terminoloģijai likumā, mainījās arī noteikumu deleģējums, tādēļ tie bija jāsagatavo un jāizdod no jauna. Noteikumiem bija jāatbilst arī Eiropas Konvencijai par izmēģinājumos un citos zinātniskos nolūkos izmantojamo mugurkaulnieku aizsardzību, kas Latvijā spēkā stāsies 2011. gada 1. maijā. Jāteic, ka iepriekšējie noteikumi bija arī nedaudz novecojuši, tādēļ jaunu radīšana bija likumsakarīga.”

Noteikumi nosaka, kas jādara izmēģinājumu dzīvnieciņu audzētājiem, piegādātājiem un lietotājiem, un lielāku vērību pievērš labturībai.

Visu nepieciešamo izmaiņu rezultātā jaunajos noteikumos ne vien skaidroti lietotie termini, bet arī noteikts:

  •  kompetentās institūcijas,
  •  izmēģinājumu dzīvnieku audzētāju, piegādātāju un lietotāju reģistrācijas kārtība,
  • izmēģinājumu dzīvnieku audzētāju, piegādātāju un lietotāju pienākumi,
  • tās personas pienākumi, kura veic izmēģinājumus,
  • tās personas pienākumi, kura ir atbildīga par izmēģinājumu dzīvnieku aprūpi,
  •  informācijas par veiktajiem izmēģinājumiem savākšanas, uzglabāšanas un apkopošanas kārtība,
  • izmēģinājumu dzīvnieku labturības prasības.

LVLasīt visu ...

Pilns raksts publicēts LV portālā "Par likumu un valsti"
2011.gada 11.janvārī.

Iet atpakaļ