Beidzot sākusies mājas (istabas) dzīvnieku reģistrēšana

No 1. jūlija, var un arī ieteicams dzīvniekus reģistrēt pagaidu datu bāzē, no kuras nākamgad dati tiks integrēti tā sauktajā jaunajā reģistrā. Foto: Aiga Dambe, LV portāls

Rūta Bierande, LV portāls, 12.07.2011

Pēdējos pāris gados daļa apzinīgo iedzīvotāju parūpējušies, lai viņu četrkājainais ģimenes loceklis būtu ar mikroshēmu; vairumā gadījumā tā šobrīd ir suņiem. Čips palīdz identificēt dzīvnieku un, piemēram, ātri atrast tā īstās mājas, ja dzīvnieks noklīdis.

Trīs gadu garumā locīta, nu beidzot sākusies mājas (istabas) dzīvnieku reģistrēšana vienotā valsts datubāzē, ko uztur Lauksaimniecības datu centrs (LDC). Tajā jāreģistrē mīļdzīvnieki – suņi, kaķi un mājas (istabas) seski. Kas par to jāzina ikvienam, kura mājās mīt šie dzīvnieki? Par to, kādēļ noteikumi trīs gadus gaidīja to reālu iedarbināšanu un kādēļ tie pēdējā brīdī pārstrādāti, skaidro Zemkopības ministrijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 491 "Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība" beidzot ir pieņemti un šā gada 1. jūlijā stājušies spēkā. Kādēļ pēdējā brīdī noteikumi tika grozīti, kā arī lielo steidzīgumu skaidro Zemkopības ministrijas (ZM) Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Liena Ansone: "Šos noteikumus jau pieņēma 2008. gadā, kad arī notika to plaša publiska apspriešana. Trīs gadu garumā turpinājās diskusijas, ko darīt, kā rīkoties tālāk, jo noteikumu realizēšanai trūka finansējuma – vairāk nekā 2 miljoni latu. Meklējām dažādus risinājumus, bet naudas nebija un noteikumu stāšanos spēkā atlikām gadu no gada. Finansējumu radām no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem, un naudu piešķīra tikai mājas (istabas) dzīvnieku datubāzes izveidošanai, kas veidoja visa vajadzīgā finansējuma mazāko daļu – ap 100 tūkstošiem latu. Vēl šā gada aprīlī no Finanšu ministrijas un Vides un reģionālās attīstības ministrijas saņēmām vēstuli par to, ka mikroshēmu iegādei un to implantēšanai suņiem finansējumu atrast nav iespējams."

ZM atlika divas iespējas:

  • gaidīt, kad atradīsies arī vēl nepieciešamie 1,9 miljoni latu un noteikumus joprojām neiedzīvināt,
  • tērēt pieejamos 100 tūkstošus latu, lai izveidotu datubāzi.

Dārgākais lolojumdzīvnieka reģistrēšanas procesā ir mikroshēmas iegāde un zemādas ievadīšana.

Otrais variants nozīmē mikroshēmu iegādi un ievadīšanu atstāt īpašnieku atbildībā un finansēšanā, bet noteikumiem beidzot var iedot spēku, kas ļautu uzsākt sistēmas izveidi.

LVLasīt visu ...

Pilns raksts publicēts LV portālā "Par likumu un valsti"
2011.gada 12.jūlijā.

Iet atpakaļ