Ko darīt, kad nomirst mājdzīvnieks?

Tēma ir ļoti skumja, taču svarīga. Lielākajai daļai rīdzinieku ir kaķīši, sunīši  un citi mājas mīluļi, kuri kļūst par ģimenes locekļiem. Diemžēl mājdzīvnieki nedzīvo tik ilgi kā cilvēki, līdz ar to pienāk brīdis, kad nākas izlemt to, kur mājas mīluli apbedīt. Kas jādara, kad mājdzīvnieks dodas uz citiem medību laukiem? Kur viņu apbedīt, nekļūstot par likumpārkāpēju? 

Pašvaldība nodrošina bezsaimnieka dzīvnieku līķu utilizāciju. Ja uz ielas nomirst klaiņojošs suns vai kaķis, tad, lai izvairītos no slimību izplatīšanās un ētisku iemeslu dēļ, utilizācijai tos pieņem firma SIA „1960”, ar kuru Rīgai  konkursa rezultātā ir noslēgts līgums. Vēl pašvaldība nodrošina bezsaimnieka dzīvnieku, kuri nomirst patversmē vai veterinārajā klīnikā, utilizāciju.

Mājdzīvnieka apbedīšana ir saimnieku atbildība. „Aiznesīšu viņu uz mežu, apbedīšu,” teiks daudzi suņu un kaķu saimnieki. Taču to nedrīkst darīt. Mājdzīvnieku apbedīšana mežā, laukos vai zem krūmiem - ir sodāms pārkāpums. Likums to aizliedz, un sods par šāda veida pārkāpumu ir līdz 350 eiro. 

Kur drīkst apglabāt mājdzīvnieku?

Saskaņā ar likumu, par mājdzīvnieku apbedīšanu jārūpējas viņu saimniekiem. Kur zvanīt, kur vērsties, kad mājdzīvnieks nomirst?

Ja mājdzīvnieku ārstējis veterinārārsts

Ja mājdzīvnieks nomirst klīnikā, tad ir diezgan vienkārši – viņu var atstāt klīnikā, uzreiz nodot kremācijai. Ja mājdzīvnieks nomirst mājās, bet līdz tam viņu novērojis veterinārārsts, tad viņu var aizvest uz klīniku, kur viņu nodos kremācijai. Šī pakalpojuma maksa ir atkarīga no klīnikas. Pirms aizvest mājdzīvnieku uz klīniku, sazinieties ar veterinārārstu.

Ja mājdzīvnieku nav ārstējis/novērojis veterinārārsts

Ja mājdzīvnieku nav novērojis veterinārārsts, viņš jānodod uzņēmumam, kuram ir tiesības pieņemt, apbedīt un utilizēt mirušos dzīvniekus. Rīgas teritorijā savākšanas, transportēšanas un uzglabāšanas atļauja ir diviem uzņēmumiem –SIA „Sanarius”, SIA „Flammax”, pieņemšanai un utilizācijai – SIA „Dr. Beinerts”.

Iepriekšminētie varianti nozīmē, ka dzīvnieks tiks kremēts kopā ar citiem dzīvniekiem.

Ja vēlies pats apbedīt savu mājdzīvnieku

Tie, kuri vēlās apbedīt savu dzīvnieciņu atsevišķi, ir divas iespējas – Rīgai tuvākie mājdzīvnieku kapi atrodas Babītē – „Citi medību lauki”. Otra iespēja ir individuālā kremācija, kuru piedāvā divi uzņēmumi – SIA „Cremo” un SIA „Flammax”.

Tiesības pieņemt, apbedīt un utilizēt mirušos mājdzīvniekus ir tikai tiem uzņēmumiem, kuri ir saņēmuši atbilstošu atļauju no Pārtikas un veterinārā dienesta. Uzņēmumu saraksts, kuri piedāvā savus pakalpojumus ne tikai Rīgā, bet arī citās administratīvajās teritorijās, ir pieejams PVD mājaslapā.

Raksts pārpublicēts no portāla riga.lv: https://www.riga.lv/lv/news/ko-darit-kad-nomirst-majdzivnieks?9963

 

tl_files/bildes/nvo-apaksa.png

Iet atpakaļ