Kāpēc ir nepieciešama dzīvnieka sterilizācija? Atbildam!
Ar šo un vēl citiem līdzīgiem jautājumiem, kurus uzdod dzīvnieku īpašnieki, veterinārārstam nākas sastapties diezgan bieži veterinārmedicīniskās prakses laikā. Pirmais, kas dzīvnieku īpašnieku visvairāk satrauc, ir viņa mīluļa veselība un laba pašsajūta. Šī iemesla dēļ saimnieki iztaujā vairāk pieredzējušos dzīvnieku turētājus un ievāc informāciju no vairākiem veterinārārstiem vai dzīvnieku klubu īpašniekiem, kas rezultātā noved pie vairākiem viedokļiem un pretrunām.
Izanalizēsim dažus par un pret jautājumus par šo tēmu.
Kas notiek ar brīdi, kad jūsu mājās ienāk mazs draugs? Ir jāpārdomā tas, ka viņš pieaugs un ar laiku viņam izveidosies sugai raksturīgas iezīmes, ar kurām ne vienmēr saimnieki spēj samierināties, vai arī ja samierinās, tad tikai nepamatotu argumentu dēļ.
Vispirms - par kaķiem
Mazs, mīļš un pūkains dzīvnieciņš, kurš sasniedzot dzimumgatavību, piecu gadu laikā var būt atbildīgs par 20 000 pēcnācēju. Baisi liels skaitlis, bet tas ir zinātniski pierādīts. Kas notiek ar viņiem: daļa no tiem tiek vienkārši iznīcināta tūlīt pēc piedzimšanas, daļa aiziet bojā infekcijas slimību rezultātā vai cieš ar autotransportu saistītos negadījumos, daļa kļūst par klaidoņiem un tikai neliels procents atrod citu saimnieku.
Ko jūs, kā saimnieki, panākat ar sava kaķa sterilizāciju?
Kaķis pēc dabas ir neatkarīgs dzīvnieks un vairāk ir vienpatis nekā bara dzīvnieks. Šī iemesla dēļ runči ir tie, kuri uz ilgāku laiku aizklīst no mājām, cīnās un iezīmē savu teritoriju. Viņi ir visvairāk pakļauti nelaimes gadījumiem (auto negadījumos visvairāk cieš tieši nekastrēti runči) un infekcijas slimībām. Tādas bīstamas un neārstējamas infekcijas slimības kā kaķu imūndeficīts un kaķu leikēmija tiek izplatītas galvenokārt ar runču palīdzību, jo abi šo infekcijas slimību ierosinātāji vīrusi izplatās ar siekalu palīdzību kautiņu laikā. Tālāk no runča organisma tas nonāk nesterilizētās kaķenēs un vēlāk tiek nodots kaķēniem. Katrs no mums ir izjutis nepatiku pret nekastrētu runču urīna smaku. Ja jums mājās ir nekastrēts runcis, tad rēķinieties, ka agri vai vēlu viņš iezīmēs ne tikai kāpņu telpu, bet arī jūsu dzīvokli. Tur jums nelīdzēs ne smiltis, kas ir smaku uzsūcošas, ne doma, ka jūsu dzīvnieks ir ļoti kārtīgs un audzināts. Gluži vienkārši, tāda ir runču daba.
Sterilizējot dzīvnieku tiek panākts tas, ka tie kļūst mierīgāki, viņiem nav tieksmes cīnīties, līdz ar to gūt traumas un vīrusu izraisītās infekcijas slimības, tie ir draudzīgāki un labprāt dzīvo kolonijās, runčiem zūd specifiskā urīna smaka un, manuprāt, galvenais, - jūs nenodarbojaties ar mazu dzīvnieku masveidīgu iznīcināšanu.
Negribam piekrist arī apgalvojumam, ka veterinārārsti aģitē uz dzīvnieku sterilizāciju tikai un vienīgi, lai nopelnītu.
Ja kāds no īpašniekiem ir saskāries ar sava kaķa ārstēšanu no vīrusu izraisītām infekcijas slimībām, traumām, vai citām ārstnieciskām procedūrām, kuras varēja iet secen, ja dzīvnieks būtu sterilizēts, viņš piekritīs, ka samaksa par dzīvnieka sterilizāciju ir divas vai pat trīs reizes zemāka nekā dzīvnieka ārstēšana.
Īpatnējs ir viedoklis, kuru nācies dzirdēt no vairākiem saimniekiem, par dzīvnieka nepieciešamību vienu reizi dzemdēt. Daži saimnieki to izskaidro ar mātišķu jūtu attīstīšanos dzīvniekam, citi šādu informāciju ir ieguvuši no paziņām vai pieredzes apmaiņā par dzīvnieku kopšanu. Pieaugusi un vaislai gatava kaķene var dzemdēt līdz pat trīs reizes gadā. Ja parēķina, tad grūsnība viņai aizņem sešus mēnešus gadā, zīdīšanas periods katram metienam ir 30 – 45 dienas, bet pārējo laiku viņa pavada “flirtējot”. Vai kāds var izskaidrot šos skaitļus saistībā ar mātišķu jūtu veidošanos? ŠIS FAKTS IR APLAMS!
Tomēr aplams nav fakts, ka dzīvniekam pēc sterilizācijas izmainās raksturs uz nosvērtāko pusi, pagarinās viņa mūžs, viņš nedzīvo stresa apstākļos, jūs iegūstat labvēlīgi noskaņotu un kārtīgu mazu draugu.
Un tagad - par suņiem
Arī par suņu sterilizācijas nepieciešamību var noteikt līdzīgas sakarības. Nav pareizs viedoklis, ka suns pēc sterilizācijas kļūs slikts sargs vai cietīs no aptaukošanās problēmas. Vārdi “slikts sargs” attiecīgi ir arī vārdi “slikts saimnieks”, jo tā nav sterilizācijas problēma, bet gan audzināšanas un attieksmes problēma. Ja jūs ar vārdiem “labs sargs” domājat mājās niknu un agresīvu dzīvnieku, tad pirmais, kas no tā cietīs, būs jūsu ģimene, jo nikns dzīvnieks vadās no saviem instinktiem un tas ir uzbrukums, kura laikā viņš neanalizē priekšā stāvošo cilvēku.
Aptaukošanās novērota gandrīz visu šķirņu suņiem un jūsu mīluļa svaru nosaka apēstā ēdiena daudzums un kaloritāte nevis tas vai viņam funkcionē olnīcas un sēklinieki vai nē.
Ir ļoti būtiski, ka dzīvnieku īpašnieki izprot šīs operācijas nepieciešamību, jo problēmas, kas var sekot vēlākajos gados, ir smagas, pat ļoti smagas, kuru rezultātā jūs savu mājas mīluli varat zaudēt daudz ātrāk nekā vecums to būtu "noteicis". Piemēram, kucēm uz vecumu gandrīz vienmēr ir olnīcu un dzemdes problēmas: piometra, viltus grūsnība, dažādas olnīcu disfunkcijas, piena dziedzeru audzēji. Visas šīs problēmas ir likvidējamas tikai operatīvā ceļā, kastrējot (sterilizējot) suni. Daudzos pētījumos ir apstiprinājies, ka kuces, kuras ir sterilizētas līdz pirmajai meklēšanās reizei, nekad neslimo ar piena dziedzeru audzējiem.
Vai nebūtu daudz labāk, ja jums nebūtu jāuztraucas par to, vai jūsu mājas mīlulis vecumā pārcietīs narkozi un vai izveseļosies pēc smaga iekaisuma? Vecumā dzīvniekiem narkozi pārciest ir daudz grūtāk, un pastāv liela iespēja, ka mīlulis no narkozes nepamodīsies, tieši tāpēc šāda veida operācijas ir ieteicams veikt daudz agrāk, nesagaidot slimības un uzvedības problēmas.
Kāds tad ir ieteicamais sterilizācijas laiks?
Vislabāk mājas mīluli sterilizēt, kamēr tas ir jauns un veselīgs, tomēr sagaidot, kad tas ir sasniedzis brieduma vecumu. Kaķiem tas ir aptuveni 6 – 8 mēnešu vecumā, suņiem - atkarībā no šķirnes (dažu šķirņu suņi aug pat līdz 15 mēnešu vecumam). Tomēr vienmēr iesakām apspriesties kārtīgi ar veterinārārstu, kuram uzticaties, viņš pateikt jūsu mīluļa sugai un šķirnei ieteicamo sterilizācijas laiku.