Kā pasargāt dzīvnieku no karstuma un kukaiņiem

Lai izvairītos no dzīvnieku pārkaršanas, itin visiem dzīvniekiem jādod pietiekami daudz vēsa dzeramā ūdens. Neganiet govis, aitas, cūkas un, jo īpaši, zirgus karstajās pēcpusdienās ( no plkst. 12 līdz 16 ). Gādājiet tiem nojumi vai paēnu, bet ventilāciju (bet ne caurvēju) - mītnēs turētajiem dzīvniekiem, jo īpaši putniem, kažokzvēriem un cūkām. Nesablīvējiet tos nedz mītnēs, nedz transportējot! Mīļdzīvniekiem ierīkojiet guļvietu vēsumā, piemēram, vannas istabā uz flīžu grīdas. Nekavējoties griezieties pēc palīdzības pie veterinārārsta un sekojiet viņa norādījumiem, ja dzīvnieki ir nomākti, saguruši, tiem ir nespēks, karsta āda, ātrs pulss un elpošana, var novērot muskuļu trīcēšanu un krampjus, acu un mutes gļotāda kļūst tumši sarkana vai zilgana, tas liecina par pārkaršanu. Līdz veterinārārsta atbraukšanai iespēju robežās pārkarsušais dzīvnieks jānogādā ēnā vai vēsā, labi vēdinātā telpā, to aplej un dzirda ar vēsu ūdeni, liek vēsa ūdens kompreses. Dzīvniekam nodrošina mierīgu vidi bez papildus stresa.

Dažādi asinssūcēji kukaiņi, radot sāpes un stresu, apdraud mājdzīvnieku veselību un nereti arī dzīvību ganībās. Mitrās, ēnainās vietās mežos un krūmājos parasti sastopami odi. Visaktīvākie tie ir vakaros, naktīs, kā arī apmākušās dienās. Dunduru mātītes dūriens ir visai sāpīgs, jo brūcē tiek ievadītas siekalas, kas kavē asins sarecēšanu. Dunduri aktīvi galvenokārt dienas vidū, parasti uzturas mitrās vietās, pie ūdeņiem. Dažas mušu sugas ir plēsīgas, citas – sūc asinis, piemēram, sīvā muša. Uz dzīvnieka un cilvēka ķermeņa sīvās mušas uzturas tikai asins sūkšanas brīdī. Parasti tās var novērot sēžam uz mājdzīvnieku novietņu sienām. Miģeles ir sīki, vārīgi odveidīgie divspārņi ar garām kājām. To mātītes sūc citu kukaiņu asinis, bet dažas sugas arī siltasiņu dzīvnieku un cilvēka asinis. Asinssūcējas sugas var pārnest tularēmijas un onkocerkozes ierosinātājus.

Pēdējos gados vislielākās nepatikšanas dzīvnieku īpašniekiem ir sagādājuši knišļi. Tie parasti ir aktīvi no rītiem un vakariem, bet nelido, ja dienā ir augsta gaisa temperatūra, zems mitruma līmenis un vējš, kā arī naktīs. Knišļi olas dēj lēni tekošā, seklā ūdenī, kur no tām izšķiļas kāpuri. Knišļi masveidā savairojas karstā jeb sutīgā laikā, kad pazeminās līmenis ūdens baseinos, tas ir pietiekoši silts un šāda veida ūdenskrātuves apkārtnē ir daudz. Katram dzīvniekam, atkarībā no organisma individuālajām īpatnībām, uz knišļu kodumiem ir atšķirīga reakcija. Koduma vietā var veidoties tikai iekaisums, bet, ja kodumu ir daudz, dzīvniekam var iestāties anafilaktiskais šoks, un dzīvnieks no sirdsdarbības un elpošanas traucējumiem iet bojā. Latvijā konstatētas 30 knišļu sugas.

Lai pasargātu mājdzīvniekus no asinssūcēju kukaiņu uzbrukumiem, knišļu aktīvajā periodā – jūnijā - dzīvniekus ganībās vajadzētu laist dienas vidū, ja nav pārāk karsts, un pa nakti līdz saules lēktam. Ja novērojat knišļu masveida savairošanos, nelaidiet dzīvniekus ārā vispār! Lai pasargātu mājdzīvniekus no asinssūcēju kukaiņu kodumiem, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina apstrādāt dzīvniekus ar repelentiem jeb līdzekļiem kaitēkļu atbaidīšanai pirms mājlopu izlaišanas ganībās. Tā kā asinssūcēji kukaiņi vislabprātāk kož ķermeņa daļās, uz kurām ir maz apmatojuma, piemēram, tesmenī, tad ieteicams iegādāties ziedes, kas ārstē tesmeņa iekaisumus. Pirms repelentu iegādāšanās noteikti jākonsultējas ar veterinārārstu, jo to sastāvā var būt vielas, kuru lietošana produktīvajiem dzīvniekiem ir aizliegta!

Ja dzīvnieku smagi sakoduši asinssūcēji kukaiņi, piemēram, knišļi, tad nekavējoties vediet to (vēlams transportēt nevis dzīt) uz novietni vai zem nojumes un izsauciet veterinārārstu!

Savukārt veterinārārstiem Pārtikas un veterinārais dienests iesaka ganību periodā papildināt jau esošās medikamentu rezerves ar preparātiem tūsku, aseptisku iekaisumu novēršanai, alerģijas, šoka, kolapsa novēršanai, kā arī pretdrudža, pretiekaisuma un pretsāpju iedarbībai.

Pārtikas un veterinārais dienests aicina ikvienu dzīvnieku īpašnieku būt īpaši vērīgiem un atbildīgiem šai karstajā laikā!

PVD informācija

Iet atpakaļ