Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Putnu barošana ziemā

Foto: https://twitter.com/AnimaILife/status/396012975884337152/photo/1

Viesturs Ķerus, Latvijas Ornitoloģijas biedrība

Putniem ziema ir grūts laiks – aukstais laiks liek intensīvi baroties, lai uzturētu ķermeņa siltumu, bet barības ir maz, turklāt garajās un aukstajās ziemas naktīs lielākā daļa putnu barību meklēt nevar. Lai putniem palīdzētu pārlaist ziemu, cilvēki tos mēdz piebarot. Kopumā vērtējot, putnu barošanai nav būtiskas ietekmes uz putnu populāciju spēju pārziemot, un aukstās ziemās liela daļa nometnieku aizies bojā šā vai tā. Putnu barošana ziemā pirmkārt tomēr ir vajadzīga pašiem cilvēkiem, lai mēs justu, ka par kādu rūpējamies, un lai citādi klusajās un drūmajās ziemas dienās mēs varētu vērot rosāmies dzīvību. Protams, vismaz dažiem putniem mēs varam palīdzēt, bet ir vairākas būtiskas lietas, kas jāpatur prātā, lai mūsu rūpes tiem nenodarītu vairāk ļaunuma nekā labuma.

Pirmkārt, ja barošana uzsākta, tā jāturpina katru dienu līdz pavasarim. Nav gluži tā, ka putni kļūtu atkarīgi no cilvēka, jo barību tie turpina meklēt arī dabā, bet, kā jau minēju, aukstās un garās naktis putniem sagādā grūtības. Reizēm, no rīta pamostoties, putniem ir atlicis ļoti maz enerģijas, lai atrastu barību un izdzīvotu, tāpēc labāk būs, ja putni lieki netērēs atlikušās enerģijas rezerves, lai dotos uz barotavu, kur jau vairākas nedēļas ir bijusi barība, bet šorīt tās vairs nav.

Otrkārt, putniem nedrīkst dot visu, kas pagadās. Īpaši jāizvairās no sālītiem produktiem, jo tie kaitē putnu gremošanas sistēmai. Speciālistu domas par baltmaizi dalās – vieni uzskata, ka putniem tā ļaunumu nenodara, citi – ka nodara gan, bet visi ir vienisprātis, ka no barošanās ar baltmaizi sevišķi lielas jēgas putniem nav. Vislabākā un universālākā putnu barība ziemā ir saulespuķu sēklas un speķis (protams, kā viens tā otrs nedrīkst būt sālīts). Putni labprāt pieņems arī citas sēklas (piemēram, rudenī savāktas nezāļu slotiņas) un ogas un augļus.

Barotavu jāierīko tā, lai barība neapsnigtu. Var ierīkot arī atklātas barotavas (piemēram, vienkārši attīrot zemes laukumiņu kāda krūma aizvējā), bet tad jārēķinās, ka laiku pa laikam tā būs jāattīra no sniega un barība var kļūt putniem nepieejama pat tad, ja barotavā tā ir.

Barojot putnus savā dārzā, cilvēki parasti vēlas parūpēties par mazajiem putniem, bet barotavas piesaista arī lielākus putnus – vārnas, žagatas, sīļus. Ja kādu apsvērumu dēļ lielos putnus barot nevēlaties, barotavu var iekārt koka zarā, lai tā šūpotos. Sīkajiem putniem, kas pieraduši barību meklēt tievos koku zariņos, tas nekādas grūtības nesagādās, bet lielajiem putniem piekļuva barībai būs apgrūtināta. Barotavu mēdz apmeklēt arī vanagi, kurus interesē nevis saulespuķu sēklas, bet mazie putni, kas ar tām barojas. Lai mazinātu iespēju, ka vanags nomedīs kādu no jūsu barotavas viesiem, barotavai būtu jābūt neredzamai no augšas un kāda biezāka krūma tuvumā, kur putni var iemukt. Tomēr jāpatur prātā, ka arī vanagiem ziemu pārlaist nav viegli un tas, ka viens putns apēd otru, ir dabā noteiktā kārtība.

Sīkāku informāciju par putnu barošanu un to, kādi putni apmeklē barotavas, varat izlasīt Latvijas Ornitoloģijas biedrības interneta lapā: http://www.lob.lv/lv/putnu_barosana_ziema.php

 

Iet atpakaļ