Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Plāno aizliegt dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei. Jautājums – kad?

LV portāls, Inese Helmane
18.01.2022

Ko paredz likumprojekts

Deputāti piedāvā Dzīvnieku aizsardzības likumu papildināt ar 13.1 pantu, kas nosaka, ka ir aizliegta lauksaimniecības dzīvnieku audzēšana un turēšana, ja audzēšanas vai turēšanas vienīgais vai galvenais nolūks ir kažokādu ieguve. Pārejas periods aizliegumam noteikts līdz 2026. gada 1. janvārim.

Viena no 11 deputātiem, kuri iesnieguši šo likumprojektu, Krista Baumane, komisijas sēdē uzsvēra, ka pirmais un galvenais arguments, rosinot aizliegt savvaļas dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei, ir morālais un ētiskais aspekts:

“Mūsdienās kažokādas apģērbos vairs nav vajadzīgas, kā tas bija agrāk. Tāpēc nav attaisnojuma cietsirdīgai dzīvnieku turēšanai būros un pavairošanai šādam nolūkam.”

Viņasprāt, šajā biznesā nevar runāt par dzīvnieku labturību vai turēšanas apstākļu uzlabošanos.

“Ūdeles un lapsas ir savvaļas dzīvnieki, un būrīšu izmēram nav ietekmes uz dzīvnieku dzīves kvalitāti,” secina Saeimas deputāte.

Dzīvnieki bezjēdzīgi cieš

Likumprojekta izstrādē iesaistīta arī dzīvnieku un vides aizsardzības biedrība “Dzīvnieku brīvība” un sabiedriskā kustība, vairāk nekā 50 nevalstisko organizāciju apvienība – “Sabiedrība pret kažokādām”.

Biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes loceklis Aivars Andersons deputātiem skaidroja, ka sabiedrība ir gatava zvēraudzēšanas aizliegumam, jo cilvēkiem nepatīk, ka dzīvnieki bezjēdzīgi cieš. Gan likumprojektu iesniegušie deputāti, gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), kas konceptuāli atbalsta likumprojektu, gan “Dzīvnieku brīvība” atsaucas uz sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veikto aptauju 2021. gada vasarā, kurā tika noskaidrots, ka vairāk nekā puse jeb 63% Latvijas iedzīvotāju neatbalsta dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei.

Petīciju par kažokzvēru audzēšanas aizliegumu biedrības “Dzīvnieku brīvība” mājaslapā līdz 2022. gada 17. janvārim bija parakstījuši 41 764 cilvēki.

A. Andersons uzsvēra, ka kažokādu industrijā nav iespējams nodrošināt dzīvniekiem kaut cik pieņemamus dzīves apstākļus. Tāpēc, balstoties zinātnes atzinumos un sabiedrības negatīvajā nostājā pret dzīvnieku audzēšanu kažokādām, šāds rūpals ir pilnībā aizliegts jau 17 Eiropas valstīs.

 

Lasīt visu ... 

Pilns raksts publicēts LV portālā 
2022.gada 18.janvārī

 

 

Iet atpakaļ