Par sadursmi ar meža dzīvniekiem ērtāk ziņot aplikācijā “Mednis”
Rudens un ziemas periodā, kad redzamība uz autoceļiem pasliktinās, pieaug arī sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem. Valsts meža dienests aicina par notriektajiem un kritušajiem dzīvniekiem ziņot lietotnē “Mednis”.
Neskatoties uz to, ka pēdējā laikā ir nedaudz mazinājies notriekto dzīvnieku skaits, Valsts meža dienests joprojām aicina autovadītājus būt uzmanīgākiem uz ceļiem un ievērot ieteikumus, kas var mazināt sadursmju nodarīto postu.
2022./2023. gada medību sezonā līdz 25.10.2022. Valsts meža dienests reģistrējis 1033 uz ceļiem notriektus medījamos dzīvniekus, tai skaitā 103 aļņus, 85 staltbriežus, 680 stirnas un 54 mežacūkas. Visvairāk notriekto dzīvnieku šajā medību sezonā konstatēts Valsts meža dienesta Rīgas reģionālās, Dienvidlatgales un Dienvidkurzemes mežniecību teritorijās. Salīdzinājumam – iepriekšējā medību sezonā šai pašā laika periodā VMD reģistrējis 1269 notriektus dzīvniekus.
“Rudens un ziemas periodā redzamība uz autoceļiem pasliktinās gan ātrākas tumsas iestāšanās, gan sliktu laikapstākļu dēļ. Diennakts tumšajā laikā, sevišķi krēslas un rītausmas stundās, dzīvnieki kļūst aktīvāki un var intensīvi baroties mežsaimniecības un lauksaimniecības kultūrās, kas atrodas blakus autoceļiem. Šai laikā dzīvnieki var pastiprināti šķērsot autoceļus un izraisīt sadursmes ar transportlīdzekļiem,” skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.
Ja sadursmē ar meža dzīvnieku ir cietuši cilvēki vai auto, par to ir jāziņo Valsts policijai pa tālruni 110 vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruni 112. Savukārt par notriektiem un kritušiem medījamajiem dzīvniekiem jāinformē Valsts meža dienests, ko var darīt izmantojot Latvijā radīto lietotni “Mednis”. Šī lietotne ir savienota ar Valsts meža dienesta informācijas sistēmu “Meža valsts reģistrs”, un bez maksas ir pieejama gan “Android”, gan “Apple iOS” ierīcēm. Dienests saņemto informāciju izvērtē, apstrādā un reģistrē faktu par bojā gājušo dzīvnieku, kā arī pieņem lēmumu par tālāko rīcību ar to.
Pēc sadursmes ar meža dzīvnieku vēlams sagaidīt atbildīgo dienestu ierašanos, kas pieņems lēmumu, kā rīkoties ar dzīvnieku. Valsts meža dienests atgādina, ka notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties – šāda rīcība ir klasificējama kā medību produkcijas piesavināšanās, par ko ir piemērojams sods.
Drošības ieteikumi uz ceļa
Situācijas uz ceļa var izvērsties ļoti dažādas, tādēļ autovadītājam jāpaspēj ļoti ātri novērtēt, vai asi manevri un strauja bremzēšana nenodarīs lielāku kaitējumu. Pastāv šādi ieteikumi, lai izvairītos no sadursmēm ar dzīvniekiem un mazinātu to nodarīto postu:
- Iestājoties diennakts tumšajam laikam, sevišķi krēslā vai rītausmā, jāsamazina braukšanas ātrums un jāpievērš pastiprināta uzmanība uz ceļa notiekošajam.
- Īpaši uzmanīgam jābūt, braucot gar meža jaunaudzēm, vietās, kur mežs pienāk tieši pie ceļa, un vietās, kur mežs robežojas ar pļavām un tīrumiem.
- Braucot nepieciešams pēc iespējas vairāk lietot tālās gaismas un vērot, vai ceļa malās nemirdz dzīvnieku acis, kas atstaro gaismu.
- Pamanot uz ceļa dzīvnieku, ir jābremzē. Pat ja sadursme ir neizbēgama, mazāks ātrums radīs vieglākas sekas. Ja aizmugurē brauc vēl kāds, jānovērtē, vai vispār drīkst strauji bremzēt, lai mašīnā neietriektos aizmugurē braucošais.
- Rīcība var būt atkarīga arī no dzīvnieka lieluma. Ja dzīvnieks ir mazs (zem motora pārsega līnijas), drošākais risinājums diemžēl ir braukt tam pāri, izvairoties no straujiem manevriem, kas var apdraudēt citus. Ja dzīvnieks ir liels, jāmēģina izvairīties, stūrējot tā, lai izbrauktu dzīvniekam aiz muguras.
- Ja pretī brauc automašīnas, nevajag stūrēt pretējā joslā. Ja ceļš ir brīvs, to var darīt, taču savā joslā jāatgriežas pēc iespējas ātrāk. Strauju manevru gadījumā mašīna var saslīdēt, kas var sagādāt vēl lielākas problēmas.
- Ja ceļam pārskrien dzīvnieks, arī tad nekavējoties jābremzē, jo šim dzīvniekam var sekot vēl viens vai pat vairāki.
- Jādara viss, lai uzlabotu redzamību – tālās gaismas, labā kārtībā esoši lukturi, tīrs priekšējais stikls, kvalitatīvas logu tīrītāju slotiņas. Ja salonā ir spilgti ekrāni, to spilgtumu labāk samazināt vai izslēgt ekrānus vispār.
Rīcība pēc sadursmes ar dzīvnieku
- Ja uz ceļa braucamās daļas ir notikusi sadursme ar meža dzīvnieku, kurā cietuši cilvēki vai auto, par ceļu satiksmes negadījumu jāziņo Valsts policijai pa tālruni 110 vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) pa tālruni 112.
- Par sadursmi ar dzīvnieku jāinformē Valsts meža dienests, zvanot pa tālruni 67212776, vai izmantojot lietotni “Mednis”. Tāpat jārīkojas, ja notriektais dzīvnieks vēl ir dzīvs, jo pēc atbildīgo dienestu ierašanās, tiks pieņemts lēmums, kā ar to rīkoties. Savas drošības labad, vēl dzīvam un ievainotam dzīvniekam labāk netuvoties, jo tas var būt agresīvs. Valsts meža dienests arī atgādina, ka notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties – šāda rīcība ir klasificējama kā medību produkcijas piesavināšanās, par ko ir piemērojams sods.
- Ja dzīvnieks notriekts uz valsts nozīmes ceļa, būtu vēlams to paziņot VAS “Latvijas valsts ceļi” Satiksmes informācijas centram pa diennakts tālruni 65025555 vai e-pastu sic@lvceli.lv.
Lietotnes “Mednis” izmantošana
Par notriektiem un kritušiem medījamajiem dzīvniekiem ikviens var ziņot Valsts meža dienestam, izmantojot Latvijā radīto lietotni “Mednis”. Saņemtā informācija ir nozīmīga ne tikai dzīvnieku populācijas stāvokļa novērtēšanai, bet arī VSIA “Latvijas Valsts ceļi” lēmumu pieņemšanai par ceļa zīmju uzstādīšanu un citām infrastruktūras izmaiņām satiksmes drošības uzlabošanai.
Lietotne “Mednis” bez maksas pieejama gan “Android”, gan “Apple iOS” ierīcēm. Lai paziņotu par notriektu vai kritušu dzīvnieku, lietotnē jāatver sadaļa “Novērojumi”, tālāk jāizvēlas veids “Bojā gājis”, jāatzīmē dzīvnieka suga un cita norādītā informācija. Tāpat nepieciešams augšupielādēt bojā gājušā dzīvnieka fotoattēlu. Jāņem vērā, ka par bojā gājušo dzīvnieku jāziņo, atrodoties tieši notikuma vietā, jo lietotne automātiski nolasa tālruņa atrašanās vietas koordinātes. Līdz ar to mobilajā telefonā jābūt iespējotai atrašanās vietas noteikšanas funkcijai.
Lietotnes “Mednis” izveides projektu īstenojusi biedrība “Zemnieku saeima”, AS “Latvijas valsts meži”, Latvijas Meža īpašnieku biedrība, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”, Latvijas Mednieku savienība un Latvijas Mednieku asociācija. Vienlaikus lietotnē var ziņot arī par tieši novērotiem dzīvniekiem un to klātbūtnes pazīmēm, dzīvnieku nodarītajiem postījumiem lauksaimniecībā izmantojamās zemēs, mežā un infrastruktūrai.
Lietotne “Mednis” Android ierīcēm https://play.google.com/store/apps/details?id=lv.mezaipasnieki.mednis
Lietotne “Mednis” Apple iOS ierīcēm
https://apps.apple.com/lv/app/mednis/id1558848389
Valsts meža dienests ir valsts pārvaldes iestāde, kas atrodas zemkopības ministra padotībā. Dienests uzrauga meža apsaimniekošanu un izmantošanu, medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību un uzkrāj informāciju par mežu un tajā notikušo mežsaimniecisko darbību.