Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Palīdzības divas puses

Palīdzēt dzīvniekam šķiet tik pašsaprotami. Tomēr tas nav tik vienkārši kā liekas.

Kam ir jāpievērš uzmanība?

  1. Vai palīdzība ir patiešām vajadzīga?
  2. Vai varu palīdzēt?
  3. Kā palīdzēt?

Šie ir jautājumi, ar kuriem Dzīvnieku policija saskaras gandrīz ik dienu – saņemam gan ziņojumus par cietušiem dzīvniekiem, gan jautājumus un lūgumus pēc padoma.

Vasaras sākumā sociālajos tīklos dalījāmies ar Latvijas Ornitoloģijas biedrības sagatavoto materiālu – kā rīkoties, ja atrasts putnu mazulis. Tajā ir norādes, kā saprast, ka cilvēka palīdzība nav nepieciešama, vēl jo vairāk – tā var būt pat bīstama dzīvniekam. Attiecībā uz dzīvnieku mazuļiem (ne tikai putniem) – pirmām kārtām patiešām ir jāsaprot, vai dzīvnieks ir savainots un tam vajadzīga palīdzība. Lielākoties tie vienkārši ir jāliek mierā, lai par tiem rūpējas mamma.

tl_files/bildes/AIF/PutnaMazulisKoDarit.jpg 

 

Ar acīmredzami savainotiem dzīvniekiem ir savādāk – tur bez cilvēka palīdzības dzīvniekam nav izredžu atveseļoties. Tā, piemēram, šim putnam palīdzība nāca par vēlu, viņa dzīvību glābt neizdevās.

 

Kā tad ir no likuma un morāles viedokļa?

Vajag vai nevajag palīdzēt dzīvniekam?

Morālo pienākumu satur Dzīvnieku aizsardzības likuma preambula:

“Cilvēces ētiskais pienākums ir nodrošināt visu sugu dzīvnieku labturību un aizsardzību, jo katrs īpatnis pats par sevi ir vērtība. Cilvēkam ir morāls pienākums cienīt jebkuru radību, izturēties pret dzīvniekiem ar iejutīgu sapratni un tos aizsargāt. Nevienam nav atļauts bez pamatota iemesla nogalināt dzīvnieku, nodarīt tam sāpes, radīt ciešanas vai citādi kaitēt.”

Juridiskais pienākums izriet no citiem Dzīvnieku aizsardzības likuma pantiem, piemēram:

  • dzīvnieka atstāšana bezpalīdzīgā stāvoklī ir aizliegta un ar likumu nodefinēta kā cietsirdīga izturēšanās pret dzīvnieku (4.panta pirmās daļas 4.punkts);
  • ievainotam vai slimam dzīvniekam sniedzama palīdzība, ja nepieciešams, pieaicinot praktizējošu veterinārārstu (7.pants).

Lai arī administratīvā un krimināltiesiskā atbildība iestājas par apzinātu (tīšu) cietsirdību pret dzīvnieku un palīdzības sniegšana nelaimē nonākušam dzīvniekam drīzāk ir mūsu tiesības (atbilstoši spējām un iespējām) – ētiska attieksme pret jebkuru dzīvu radību tomēr ir prioritāra pār juridiskiem pienākumiem.

Ikvienai dzīvai radībai cerības uz izveseļošanos un izdzīvošanu ir lielākas, ja palīdzība tiek sniegta nekavējoties. Ja redzi savainotu dzīvnieku vai putnu, negaidi vairākas dienas, lai par to ziņotu. Uzreiz sazinies ar savas pašvaldības policiju, viņi zinās, kā rīkoties. 

tl_files/bildes/logotipi/patversmes/drauga-sparns.jpgJa redzi savainotu putnu, zvani biedrībai Drauga Spārns 29420665 - saņemsi konsultāciju, kā pareizi rīkoties, ja palīdzība nepieciešama putnam.

Ja nezini, kur griezties, bet vajadzīga palīdzība, vari sazināties arī ar mums (Dzīvnieku policiju) pa tālruni 25473333.

 

 

Iet atpakaļ