„Mājdzīvnieki Rīgā 21. gadsimtā: spožums un posts” – ar publisku diskusiju Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs atklāj tematisku pasākumu mēnesi
Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja organizētās diskusijas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību mājdzīvnieku labturības situācijai Rīgā. Paredzēts, ka diskusijā, kuras laikā klausītājiem būs iespēja uzdot dalībniekiem jautājumus, tiks iztirzāta virkne aktuālu problēmu, ietverot sekojošās tēmas:
- Kā Covid-19 pandēmija un pašreizējā inflācija ietekmējusi mājdzīvnieku labturību Rīgā?
- Kur un kā varam novērot rīdzinieku bezatbildīgu izturēšanos pret mājdzīvniekiem?
- Kuras ir galvenās dzīvnieku labturības problēmas mūsu galvaspilsētā?
- Kā uzlabot mājdzīvnieku situāciju Rīgā, kā mazināt pamestu mājdzīvnieku problēmu, ko darīt ar klaiņojošiem suņiem?
- Kā veicināt rīdzinieku sociālo atbildību mājdzīvnieku aizsardzības un labturības jautājumos?
Rīgā jau kopš 19. gs. liela uzmanība tiek pievērsta mājdzīvnieku labturībai un aizsardzībai. 1861. gadā Rīgā nodibināja pirmo dzīvnieku aizsardzības biedrību Krievijas impērijā (Biedrība pret lopu mocīšanu). Tā sekmēja dzīvnieku aizsardzības kustības izplatību un kļuva par centru, kas dzīvnieku aizsardzības jautājumos nodrošināja saikni starp Rietum- un Austrumeiropu. Savukārt praktisko nepieciešamību aizsargāt dzīvniekus gan 19. gadsimtā, gan mūsdienās diktē pilsētas industriālās vides samilzušās sanitāri epidemioloģiskās problēmas, kā arī finansiālo krīžu radītās mājdzīvnieku labturības problēmas. Arī 21. gs. Covid-19 epidēmija ir vairojusi gan mājās turēto dzīvnieku, gan pamesto mājdzīvnieku skaitu. Savukārt aktuālā enerģētikas krīze raisa jaunas bažas par mājdzīvnieku labturību. Pamestie mājdzīvnieki pilsētvidē ir faktiski apdraudētākā grupa, jo tie nevar paši par sevi parūpēties.
Diskusiju vadīs Artis Svece, Dr. phil, filozofs, publicists, Latvijas Universitātes Filozofijas un ētikas nodaļas docents.
Ar publisko diskusiju 5. oktobrī muzejs atklāj tematisku pasākumu mēnesi „Dzīvnieki Rīgā: attieksmes maiņa pret dzīvniekiem industrializācijas laikmetā”, veltītu aktualitātei un vēsturiskai izpētei. Paredzēto pasākumu – fotoakcijas, ceļojošas izstādes, zinātniskas konferences u.c. – mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību problemātikai, kas saistīta ar dzīvniekiem pilsētvidā, kā arī iepazīstināt ar tēmas ietvaros veiktās vēstures avotu un muzeja krājuma izpētes rezultātiem, ar muzeja krājuma kolekcijās atklāto.
Paredzētie tematiskie pasākumi:
4.10.2022. Fotoakcija muzeja Facebook lapā @Rigamuz tiks izziņota Starptautiskajā Dzīvnieku aizsardzības dienā.
5.10.2022. 15.30 – 17.00 diskusija „Mājdzīvnieki Rīgā 21. gadsimtā: spožums un posts”. Rīgas vestures un kuģniecības muzeja Kolonnu zālē.
28.10.2022. 10.00 – 17.00 konference “Dzīvnieki Rīgā: attieksmes maiņa pret dzīvniekiem pilsētvidē vēsturiskā kontekstā". Rīgas vestures un kuģniecības muzeja Kolonnu zālē.
Ceļojošā izstāde “Dzīvnieki Rīgā: attieksmes maiņa pret dzīvniekiem industrializācijas laikmetā” (sagatavošanā)
Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja darba laiks: trešdienās, ceturtdienās, piektdienās, sestdienās, svētdienās no 10.00-17.00; pirmdienās, otrdienās – slēgts. Papildu informācija: muzeja Komunikācijas darba nodaļā, tel.: 67356676; 67356680. https://www.rigamuz.lv/rvkm/ ; FB: @Rigamuz
Informācija:
Ingrīda Lukašēviča
Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tel.: 67356680; 29129052
E-pasts: ingrida.lukasevica@rigamuz.lv