Mājdzīvnieka iegāde izstādes - vai drošākā izvēle?
Mājdzīvnieka iegāde izstādēs varētu šķist labs risinājums, jo izstādēs ir iespējams vienu viet apskatīt dažādas šķirnes dzīvniekus, izvēlēties tīkamāko un uzreiz jau vest mājās, lieki vairs nekur nebraucot. Tomēr vai tas ir pareizākais un drošākais lēmums un risinājums mājdzīvnieka iegādei?
Protams, nekā slikta jau tur nav, ja vien par labu atzīstam risku, kas saistīts ar šādu iegādi. Iegādājoties dzīvnieku izstādē, jūs pērkat kaķi maisā, jo par mazuli jums būs tikai tā informācija, ko sniegs pārdevējs, kurš, protams, slavēs kā mācēdams savu "preci".
Dzīvnieks nav "prece"
Dzīvnieks – kucēns vai kaķēns - nav priekšmets, kurš plauktā nolikts vispārējai apskatei un iegādei, tāpēc izstādē nav iespējams pārliecināties ne par viņa kustīgumu, raksturu, ne arī to, kā mazulis izturas ierastā situācijā, kāda ir tā vide, kurā viņš līdz šim dzīvojis un audzis. Un tas ir ļoti būtiski, lai jūs iegādātos veselu, labi koptu un aprūpētu, veselu dzīvnieku, kurš sniegs jums prieku, nevis radīs problēmas un padarīs jūs par pastāvīgu veterināro klīniku klientu.
Izstādē būrīšos visi dzīvnieciņi ir vairāk vai mazāk sakopti, kā gan citādi, tā taču ir prece, kurai jābūt pievilcīgai un jāpiesaista potenciālais pircējs. Ja jūs pērkat kaķēnu vai kucēnu izstādē, jūs nezināt, kādos apstākļos viņš turēts un audzināts – vai viņš nāk no tā saucamajām "dzīvnieku fabrikām", kur smirdoņā un šaurībā mitinās nenosakāms skaits dzīvnieku, kuru vienīgais uzdevums – vairoties un radīt pēcnācējus – "preci", kuru īpašnieks tālāk tirgos iedzīvošanās nolūkā, vai arī kustonītis audzis mīlēts un aprūpēts, savas tīrīgās mātes un audzētāja apmācīts un sagatavots patstāvīgai dzīvei jaunajās mājās.
Iegādājoties šķirnes mājdzīvnieku, brauciet pie audzētāja uz mājām
Tikai iegādājoties dzīvnieku viņa audzētāja mājās, jūs redzēsiet patiesos apstākļus, kādos šis kucēns vai kaķēns ir dzimis, audzis un ieguvis savu līdzšinējo pieredzi un zināšanas par pasauli kā tādu. Ir ļoti būtiski, lai mazulis būtu pieradināts pie kārtības ( piemēram, ja mājās "smird pēc kaķiem", visdrīzāk vecāki ir netīrīgi un tāds pats būs izvēlētais pēcnācējs). Ja kucēna vai kaķēna audzētāja mājās valda smirdoņa, netīrība, tad visdrīzāk mazulim būs gan ārējie, gan iekšējie parazīti, iespējams, arī sēnīšu slimības. Ar šo komplektu viņš aplaimos arī jūs un jūsu ģimenes locekļus, viņam būs pazemināta imunitāte, tātad lielāka uzņēmība pret slimībām.
Arī izvēlētā dzīvnieka raksturu izstādē redzēt nevar. Mazuļi parasti ir noguruši, nobijušies, visbiežāk gulšņā, tāpēc nav redzams, kurš no kucēniem vai kaķēniem ir bailīgs un neuzticīgs, kurš drošs un labprāt kontaktējas. Dzīvnieka izvēlē šim apstāklim ir liela loma, jo bailīgie suņi ir visbiežākie kodēji nākotnē – stresains un bailīgs suns nav saimnieka prieks un lepnums, gluži otrādi, klapatas un nelaime. Liels prieks nebūs arī no kaķa, kurš dzīvos pats par sevi un pamanāms būs tajās reizēs, kad tiesās kārtējo maltīti.
Bailes no slimībām
Gan suņi, gan kaķi slimo ar iedzimtām locītavu slimībām, kas visbiežāk izpaužas klibošanā. Izstādē nav nekādas iespējas vērot dzīvniekus kustībā – varbūt vēl kucēnus, bet ar kaķiem gan nekas nesanāks, tāpēc tos jāredz ierastā vidē, kā arī ir jāredz to vecāki, lai saprastu - vai tiem ir/nav kādu iedzimtu veselības problēmu.
Vēl pēdējais arguments pret dzīvnieka iegādi izstādē - pati tirgošanas vieta. Uz šo pasākumu parasti ierodas dzīvnieki no tuvienes un tālienes, viņu vidū var gadīties arī kāds infekcijas slimības nēsātājs, kurš, protams, visvairāk apdraudēs tieši dzīvnieku mazuļus, tāpēc vizuāli veselais dzīvnieks jau pēc pāris dienām jūsu mājās var saslimt.
Ko darīt, ja izstādē dzīvnieks tik ļoti iepaticies?
Sarunājiet ar audzētāju, ka pēc izstādes iegādāsieties izvēlēto dzīvnieku, ja nepieciešams, tad iemaksājiet rokas naudu. Šodien dzīvnieku piedāvājums ir pietiekami liels, lai pirkumu nesasteigtu. Dodieties pie audzētāja uz mājām, kur mierīgā atmosfērā pārrunājiet visus ar dzīvnieka turēšanu saistītos jautājumus, vienlaicīgi vērojot izvēlēto mazuli. Ja jūs apmierina gan turēšanas apstākļi, gan audzētāju attieksme, tad neaizmirstiet noformēt pirkšanas – pārdošanas līgumu, kurā būtu ierakstīts gan pircējs, gan pārdevējs, norādot personas kodu un deklarēto dzīvesvietu, kā arī pārdevēja un pircēja tiesības un pienākumi.
Vairums dzīvnieku audzētāju organizāciju saviem biedriem izsniedz standarta līgumus, kas gan ir papildināmi pēc līguma slēdzēju pušu vienošanās. Ja gatava līguma nav, tad vienošanos var uzrakstīt arī paši uz vietas. Neaizmirstiet paņemt no audzētāja dzīvnieka vakcinācijas grāmatiņu vai pasi, kas šodien ir obligāta prasība, tirgojot dzīvniekus, kurā noteikti jābūt ierakstītam dzīvnieka vecumam, sugai, dzimumam, krāsai un vakcinēšanas datumam. Ja iepriekš minēto dokumentu nav, ja tos sola vēlāk, tad atsakieties no pirkuma, jo visdrīzāk ar dzīvnieku būs problēmas.
Dzīvnieku izstādes ir svētki visiem dzīvnieku mīlētājiem. Ja esat kādā no tām nodomājuši nolūkot sev četrkājaino draugu, tad atcerieties – steigai nav vietas, dzīvnieks ar jums kopā dzīvos daudzus gadus, tāpēc, lai jums izdodas iegādāties to vienīgo visjaukāko un skaistāko, ko mīlēt un aprūpēt!