Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Ko darīt, ja suns vai kaķis svētku laikā aizbēg no mājām

Jaunā gada sagaidīšanas svinības tuvojas straujiem soļiem. Ik viens no mums kļūst arvien nepacietīgāks un svētku sajūtu apburts. Tomēr arī svētku noskaņās nedrīkst aizmirst par atbildību, ko esam uzņēmušies par saviem četrkājainajiem draugiem, un viņu drošību svētku laikā!
 
Diemžēl nereti lietas un darbības, kas cilvēkiem rada sajūsmu, dzīvniekam mēdz sagādāt lielu stresu un bailes. Protams, lielākais bieds dzīvniekiem ir salūts, kas ir šo svētku neatņemama sastāvdaļa. Kā rāda pieredze, ik gadu janvāra pirmajās dienās visas dzīvnieku patversmes Latvijā ir pārpildītas ar dzīvniekiem, kas salūta trokšņa izbiedēti, panikā ir aizbēguši no mājām un vairs nespēj atrast atpakaļceļu.
 
Tāpēc būtiski ir jau laikus parūpēties par sava mājas mīluļa drošību, veicot darbības, kas pasargā četrkājainos draugus no stresa situācijām. Protams, katrs dzīvnieks dažādus trokšņus, lietas un situācijas uztver citādāk. Arī viņu baiļu un stresa pakāpes ir dažādākas, tāpēc ir skaidrs, ka nav vienas universālas “receptes” kā pasargāt dzīvnieku. Tomēr nodibinājums Dzīvniekupolicija.lv piedāvā vairākus noderīgus risinājumus, kas var būt efektīgi, lai pasargātu mājas mīluli no lieka stresa vai vēl sliktāk – aizbēgšanas no mājām:
 • Nevediet, neturiet ārā / pagalmā dzīvniekus uguņošanas laikā!
 • Jau nedaudz pirms salūta un salūta laikā ievediet un turiet dzīvnieku telpā, kur nav logu, lai trokšņi nebūtu dzirdami. Ja nav iespēja nodrošināt šādu telpu, derēs, protams, jebkura telpa – galvenais, lai dzīvnieks neatrodas ārā, bet gan iekštelpās, kur ir iespējams paslēpties zem dīvāna, gultas vai galda (ja pats dzīvnieks to vēlas darīt). Tas attiecas arī uz tiem suņiem un kaķiem, kas ikdienā dzīvo tikai ārā.
 • Aizveriet un salūta laikā neveriet vaļā logus un balkona durvis.
 • Atstājiet vaļā vannas istabas durvis, jo esot viens, bailēs no trokšņiem suns/ kaķis parasti mēģina atrast tumšāko un klusāko vietu.
 • Papildus salūta laikā ieslēdziet radio vai televizoru, izvēloties kanālu, kur netiek pārraidīts salūts, lai citas skaņas novērstu dzīvnieka uzmanību no trokšņiem ārpus mājas.
 • Ja suns vai kaķis meklē patvērumu pie jums gultā vai krēslā, neatgrūdiet viņu.
 • Tāpat būtiski ir nežēlot suni, ja tas ir sabijies, kā arī pašam būt mierīgam, tādā veidā parādot sunim, ka situācija ir pilnīgi normāla un nekas biedējošs tajā nav. Suņa žēlošana un mierināšana sunim liks saprast, ka situācija patiešām ir traģiska un tas baidīsies vēl vairāk, tāpēc radiet sunim drošības sajūtu, bet nežēlojiet!
 • Dzīvnieku turot iekštelpās, pirms salūta nolieciet lietas, kuras bailēs skraidot vai lecot, dzīvnieks var sasist, saplēst vai pat pats sevi savainot.
 • Ar kritisku aci apskatiet savas mājas žogu, vai tajā nav kāds caurums, pa kuru aiz bailēm jūsu mīlulis var izbēgt nezināmā virzienā. Ja ir kādas apšaubāmas vietas, kur suns varētu pārlēkt vai izlīst cauri, labāk jau laicīgi pielieciet kaut ko smagu un neizkustināmu priekšā, lai suns stresa situācijā neizmūk.
 • Ja svētku laikā dzīvnieku atstājat vienu mājās, tad atgriežoties un ieraugot mīluļa radīto nelielo postažu mājoklī, nebariet viņu, bet gan samīļojiet un nomieriniet viņu!
Ja dzīvnieks svētku laikā tomēr aiz bailēm ir aizmucis no mājām, nekavējoties rīkojieties!
 
1. Apbraukājiet/apstaigājiet dzīvojamo rajonu, cenšoties atrast un noķert mājas mīluli.
 
2. Ja dzīvnieku nekur nevarat atrast – pirmkārt, izpētiet atrasto dzīvnieku profilus portālā www.dzivniekupolicija.lv/, kā arī paši šajā portālā izveidojiet sludinājumu ar mīluļa bildi un aprakstu. Sludinājumu izplatiet gan savos un draugu sociālajos tīklos, gan arī izdrukājiet un izlīmējiet savas dzīvesvietas tuvākajā un nedaudz attālākā rajonā.
Otrkārt, paziņojiet par mīluļa pazušanu tuvākajām patversmēm, lai tās ar Jums sazinās, ja dzīvnieks ir atrasts un nonācis pie viņiem.
Publicējot sociālajos tīklos un izlīmējot rajonā sludinājumus, Jūs nodrošināsiet sev papildu atbalstu un iespēju ātrāk atrast mīluli un atgriezt viņu mājās. Ticiet vai nē – cilvēki ir ļoti atsaucīgi. Ir daudz tādu dzīvniekmīļu, kas nepaliks vienaldzīgi, un iesaistīsies dzīvnieciņa meklēšanā, kaut vai tikai sociālajos tīklos daloties ar Jūsu sludinājumu, kas arī ir ļoti noderīgi, jo iespējams ziņa sasniegs kādu, kas tieši šo dzīvnieciņu būs noķēris vai vismaz redzējis, tādējādi par to informējot saimniekus.
 
Vēl pāris svarīgi ieteikumi!
 • Mājdzīvnieka bilde situācijās, kad mīlulis ir aizbēdzis, ir ļoti būtiska, tāpēc, ja Jums vēl joprojām nav neviena bilde ar Jūsu suni vai kaķi – nekavējoties viņu nofotografējiet!
 • No 2017.gada 1.janvāra visiem suņiem, kas dzīvo Latvijā, OBLIGĀTI ir jābūt apzīmētiem (čipētiem), kā arī reģistrētiem Lauksaimniecības datu centra reģistrā. Diemžēl patlaban Latvijā vēl liela daļa suņu nav apzīmēti. Tomēr, pateicoties reģistrētam čipam, pazudušo dzīvnieku būs iespējams ātri atgriezt saimniekam, tādējādi mazinot viņa atrašanos ārpus mīlošās ģimenes, jo apzīmēts dzīvnieks ir identificējams ar konkrētu cilvēku – viņa īpašnieku.
 • Tāpat iesakām uzrakstīt uz mājdzīvnieka kakla siksnas savu telefona numuru. Ja siksnas materiāls to neļauj, uz tās var uzlīmēt izolācijas lentu vai leikoplastu, uz kura jau vieglāk uzrakstīt Jūsu kontaktinformāciju.
Vēlam priecīgus un drošus svētkus jums un jūsu mājas mīlulim!
__________________________________

Iet atpakaļ