Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Kažokzvēru audzēšanas aizliegums - likumprojekts atbalstīts pirmajam lasījumam

PAR - 9, PRET - 0, ATTURAS - 3 - ar šādu balsojumu šodien LR Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā atbalstīts likumprojekts "Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā" (1151/Lp13).

Likumprojekta mērķis ir ar 2026.gada 1.janvāri aizliegt lauksaimniecības dzīvnieku audzēšanu un turēšanu, ja audzēšanas vai turēšanas vienīgais vai galvenais nolūks ir kažokādu ieguve. Šāds aizliegums pamatojams gan ar ētiskiem, gan ekonomiskiem apsvērumiem, atzīstot, ka mūsdienu sabiedrība ir gatava atteikties no dzīvnieku ciešanām to kažokādu ieguves dēļ, kā arī, ka kažokzvēru turēšanas nozarē vērojams noriets.

Tautsaimniecības komisijas sēdē tika uzklausīti abu pušu argumenti - kažokzvēru audzēšanas nozares pārstāvju un Zemkopības ministrijas vispārējs viedoklis pret dzīvnieku aizsargu labi sagatavotiem un pamatotiem argumentiem. 

Komisijas sēdes ierakstu var:

Diskusijas raisīja pārejas periods - likumprojektā tas paredzēts samērīgs - 5 gadi (01.01.2026), bet iepriekšējā vakarā pirms Tautsaimniecības komisijas sēdes ZM iesniegusi savu "alternatīvu" likumprojektu, kurā paredz vien 1,5 gadu  (01.01.2024, prognozējot, ka likums varētu tikt pieņemts pusgada laikā) pārejas periodu. Tāpat neviennozīmīgi tiek vērtēts tikai audzēšanas aizlieguma regulējums, nenosakot arī kažokādu tirdzniecības aizliegumu.

Zemkopības ministrijas priekšlikumus, ja tādi tiks iesniegti uz izskatīšanu 2.lasījumam, skatīs nākamā sēdē, bet pagaidām uz Saeimu virzīts deputātu sagatavotais likumprojekts Nr.1151/Lp13.

Atgādinām, ka 2021.gada 9.septembrī deputāti Baumane Krista, Medne Linda, Rukšāne-Ščipčinska Dace, Lejiņš Atis, Dūrītis Ilmārs, Ločmele Regīna, Tavars Edgars, Petraviča Ramona, Rībena Inguna, Papule Evija un Agešins Valērijs iesniedza likumprojektu "Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā", 16.septembrī tas nodots atbildīgajai komisijai.

Paralēli Zemkopības ministrija virza MK noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2010. gada 3. augusta noteikumos Nr. 715 "Labturības prasības kažokzvēru turēšanai"", ar ko plāno uzlikt par pienākumu kažokzvēru audzētājiem investēt videonovērošanas sistēmu uzstādīšanā dzīvnieku fermās, lai kontrolētu dzīvnieku labturības prasību ievērošanu un novērstu cietsirdību pret dzīvniekiem.

 

Papildus var lasīt:

Tautsaimniecības komisija konceptuāli atbalsta aizliegumu audzēt kažokzvērus tikai kažokādu ieguvei (11.01.2022.)

Politiķi turpina debates par kažokzvēru audzēšanas aizliegšanu (LETA)

VARAM atbalsta no 2026.gada 1.janvāra aizliegumu kažokzvēru audzēšanā

 

 

Iet atpakaļ