Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Vai un kādos gadījumos suni drīkst turēt ārā pie ķēdes?

Nereti nākas novērot, ka suņi pagalmos, lauku sētās vai cita veida teritorijās tiek turēti pie ķēdes. Lai gan lielai daļai cilvēku tas šķiet nepieņemami un, redzot šādu skatu, rodas vēlme pie ķēdes pieliktajam sunim palīdzēt, tomēr Latvijā likums atļauj, ievērojot konkrētas labturības prasības, turēt suņus ķēdē. Līdz ar to - ja šie likumā norādītie punkti tiek ievēroti, nevienai privātpersonai vai dzīvnieku aizsardzības institūcijai nav iespēja neko mainīt.

Protams, vienmēr pastāv iespēja kaimiņiem, radiem vai garām gājējam bez pārmetumiem ieteikt šiem cilvēkiem, kas tur suni pie ķēdes, apdomāt citu risinājumu suņu turēšanai, piemēram, ierīkojot voljēru, kur suns brīvi var pārvietoties, taču tas ir arī viss, ko varam darīt situācijā, ja suns tiek turēts ķēdē atbilstoši likuma prasībām.

Tātad papētot sīkāk Ministru kabineta (MK) noteikumus Nr.266 "Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai" (http://likumi.lv/doc.php?id=132534) par suņu turēšanas prasībām, vēlamies izcelt šos divus punktus:

 

MK noteikumu 19.punkts

Suni atļauts pastāvīgi turēt ārā, ja pēc tā genotipa (organisma iedzimtības faktoru kopuma) vai fenotipa (organisma ārējo un iekšējo pazīmju kopuma) var paredzēt, ka tas piemērots turēšanai āra apstākļos, nekaitējot suņa veselībai un labsajūtai.

Suni līdz 10 mēnešu vecumam nedrīkst turēt piesietu ķēdē.

 

MK noteikumu 17.punkts

Savukārt MK noteikumu 17.punktā noteiktas konkrētas prasības, kas saimniekam ir jāievēro, turot suni piesietu. Saimniekam obligāti sunim ir jānodrošina:

1) Pilnvērtīgu ēdināšanu;

2) Vienmēr pieejamu svaigu ūdeni;

3) 30 minūšu pastaigu ne retāk kā reizi dienaktī;

4) Suņa augumam atbilstošu būdu vai mītni, kur patverties;

5) Tīrību suņa būdā, mītnē un laukumā, kur suns uzturas;

6) Vismaz 3 metrus garu ķēdi, pavadu;

7) Vismaz 2 centimetrus platu ādas kaklasiksnu vai citu pieguļošu aksesuāru, kas netraumē suni.

 

Ja labturības prasības netiek ievērotas, turot suni pie ķēdes

Ja tomēr dzīvnieka turēšanas apstākļi ir acīmredzami neatbilstoši MK noteikumiem, par to var informēt:

1. Dzīvnieka īpašnieku – norādot, ka suni tā turēt nedrīkst, atsaucoties uz likumā norādītajām labturības prasībām un pieklājīgi lūdzot nodrošināt suņa turēšanu atbildtoši likumā noteiktajam;

2. Pārtikas un veterināro dienestu – iesniedzot iesniegumu, brīvā formā norādot visu zināmo informāciju par attiecīgo situāciju, pievienojot fotogrāfijas, video materiālus, kā uzskatāmu materiālu un papildus pierādījumu, ka labturības noteikumi netiek ievēroti.

tl_files/bildes/nvo-apaksa.png

Iet atpakaļ