Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Kā rīkoties, ja Tavam dzīvniekam uzbrūk cita saimnieka dzīvnieks?

Gadījumos, ja jūsu mājdzīvniekam ir uzbrucis cita saimnieka dzīvnieks, pirmkārt, jau novērtējiet cietušā mājdzīvnieka veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā steidzami vediet to uz tuvāko veterināro klīniku. Ieteicams pa ceļam piezvanīt klīnikai un painformēt par ierašanos un šo ārkārtas situāciju. Ja mājdzīvnieks nav cietis smagi, varat piezvanīt uz veterināro klīniku un painteresēties - vai ir nepieciešamība dzīvnieku vest uz apskati pie veterinārārsta, vai varbūt varat paši apkopt brūci. 

Otrkārt, noteikti noskaidrojiet vai suns, kurš uzbrucis jūsu sunim, ir vakcinēts pret trakumsērgu un vai saimnieks var uzrādīt vakcinācijas apliecību/pasi, kur šī informācija ir apstiprināta. Noteikti piefiksējiet šī cilvēka kontaktinformāciju, lai no viņa varētu dabūt apliecinājumu par viņa suņa trakumsērgas vakcīnu. 

Ja uzbrukušā suņa saimnieks saprot savu kļūdu un iesaistās šīs situācijas risināšanā - turpinot ar jums komunikāciju, daloties ar informāciju par trakumsērgas vakcīnu, daloties ar informāciju par sevi, apmaksājot izdevumus, kas rodas savainotā mājdzīvnieka ārstēšanā, utt., tad šajā situācijā cilvēciski atrisināsiet šo radušos problēmu bez policijas piesaistes.

Tomēr kā rīkoties situācijās, kad uzbrukušā suņa saimnieks, noliedz savu vainu, nevēlas sadarboties, neuzrāda suņa vakcinācijas apliecību/pasi vai tml.?

Zemāk minēsim divus likumus, kas nosaka, ka saimniekam, kura dzīvnieks uzbrucis cilvēkam vai mājdzīvniekam, ir jāuzņemas atbildība un jāsaņem sods. Līdz ar to, ja suņa saimnieks, ar jums nesadarbojas, jūs droši drīkstat griezties policijā un informēt par šo uzbrukumu.

Par suņa uzbrukumu atbildība var būt divejāda. Pirmajā gadījumā uz notikuma vietu jāsauc policija, otrajā gadījumā - pēc negadījuma var griezties ar iesniegumu policijā, kurā jānorāda pēc iespējas precīzākus faktus un pierādījumus par uzbrukumu.

1. Ja uzbrūk dzīvniekam vai cilvēkam radot miesas bojājumus - Pēc Krimināllikuma 230.1panta, dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpšana – (http://likumi.lv/doc.php?id=88966): 

  • (1) Par dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpšanu, ja tās rezultātā cietušajam nodarīts viegls vai vidēja smaguma miesas bojājums, — soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.
  • (2) Par dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpšanu, ja tās rezultātā cietušajam nodarīts smags miesas bojājums vai tā izraisījusi cilvēka nāvi, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

2.Ja uzbrūk cilvēkam vai dzīvniekamm, neradot miesas bojājumus – administratīvā atbildība pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 106.pants – (http://likumi.lv/doc.php?id=89648):

  • (1) Par dzīvnieku turēšanas, labturības, izmantošanas un pārvadāšanas prasību pārkāpšanu - izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu fiziskajām personām no septiņiem līdz trīssimt piecdesmit euro, bet juridiskajām personām - no piecpadsmit līdz septiņsimt euro, konfiscējot dzīvniekus vai bez konfiskācijas.
  • (2) Par bīstama suņa turēšanas prasību pārkāpšanu — uzliek naudas sodu fiziskajām personām no septiņdesmit līdz septiņsimt euro, bet juridiskajām personām — no simt desmit līdz tūkstoš četrsimt euro, konfiscējot dzīvnieku vai bez tā konfiskācijas.

 

-----

Sīkāk par dzīvnieka turēšanas pārkāpumiem skatīt Dzīvnieka aizsardzības likuma 5.pantu – (http://likumi.lv/doc.php?id=14940) un MK noteikumus Nr.266 Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai 51., 52.1., 52.2.punktu – (http://likumi.lv/doc.php?id=132534)

tl_files/bildes/nvo-apaksa.png

Iet atpakaļ