Kā rīkoties, ja noticis ceļu satiksmes negadījums, kurā iesaistīts dzīvnieks?
Diemžēl dažkārt nākas saskarties ar ļoti nepatīkamu situāciju - kad dzīvnieks pakļūst zem automašīnas riepām. Kā būtu nekavējoties jāreaģē, lai dzīvnieciņu vēl varētu glābt, un kā reaģēt, kad dzīvnieks ir gājis bojā?
Dzīvnieku sabraukšana uz ceļa, neatkarīgi no tā izmēra vai sugas, ir uzskatāma par ceļas satiksmes negadījumu - tātad sadursmes notikuma vietu pamest nedrīkst. Sadursmē ar dzīvnieku ir jārīkojas ļoti līdzīgi kā parastā ceļu satiksmes negadījumā - ir jāsazinās ar kompoetentajām iestādēm, pirmkārt, jau valsts ceļa policiju.
Neatkarīgi no tā cik smaga bijusi sadursme ar dzīvnieku - visos šajos ceļa satiksmes negadījumos ir jāapstājas un jāsaprot kā rīkoties.
- Ja tas ir īpašnieka dzīvnieks, kurš ir savainots - tad viņam ir jāsniedz palīdzība. Vai nu ir jāsauc veterinārārsts, kas var atbraukt steidzami uz notikuma vietu un sniegt pirmo palīdzību dzīvniekam, vai pašam aizvest šo dzīvnieku uz tuvāko veterināro klīniku.
- Ja tas ir īpašnieka dzīvnieks, kurš diemžēl ir gājis bojā - ir jāziņo pašvaldībai, kas organizē līķu savākšanu. Līķa atrašanās uz ceļa jau ir satiksmes drošības jautājums - nevar notriekt dzīvnieku un vienkārši aizbraukt. Šādas likuma normas ir noteiktas, lai autovadītājs rūpētos ne tikai par savu, bet arī sev aizmugurē braucošajiem. Kā jebkurā ceļu satiksmes negadījumā, arī gadījumos, kad notriekts dzīvnieks, ir jāizliek uz ielas brīdinājuma zīme, lai aiz mums braucošie zinātu, ka priekšā ir kāds negadījums un jau laicīgi samazinātu ātrumu un apbrauktu šo ceļu satiksmes negadījumu.
- Ja sadursme notikusi ar savvaļas dzīvnieku, ir jāziņo Valsts ceļu policijai, kas savukārt tālāk sazināsies ar Valsts meža dienestu, konkrēto pašvaldību un ceļu apsaimniekotāju. Savainotajam savvaļas dzīvniekam tuvoties nebūtu ieteicams, jo šādā situācijā meža dzīvnieks kļūst neprognozējams un šoka stāvoklī var savainot pašu glābēju.
Kā norāda Valsts mežu dienesta Medību daļas pārstāvis - viņiem primārais ir nepieciešams zināt vietu, kur noticis negadījums ar dzīvnieku. Dzīvnieki tiek uzskaiti, lai būtu zināms cik ir bojā gājušie un būtu iespēja prognozēt nākamajā gadā šos te izmantošanas apjomus, kas saistās ar limitētiem medijamajiem dzīvniekiem.
Nav normāla situācija, ja notriekto dzīvnieku līķi mētājas uz vai ap lielceļiem. Bet pieredze liecina, ka tas tā kādreiz ir. Tāpat ir gadījumi, kad šos dzīvnieku līķus piesavinās personas, kas to ir notriekuši vai citas personas, kas braucot garām redz, ka dzīvnieks ir miris. Tomēr ar to nebūtu ieteicams nodarboties, jo tā skaitās kā piesavināšanās.
Ir arī gadījumi, kad savvaļas dzīvnieks ceļu satiksmes negadījumā tiek savainots, taču nav miris, līdz ar to dzīvnieks vēl ir turpinājis pārvietoties. Kad atbildīgās iestādes ir par šādu situāciju informēti, tad meža dienests šo dzīvnieku meklē un atrašanas gadījumā mēdz pieņemt lēmumu par dzīvnieka piespiedu kārtas likvidāciju, lai tam nebūtu jāmokās sāpēs, gūto ievainojumu dēļ.
Tāpat šādu negadījumu uzskaite nepieciešama, lai informētu satiksmes ministriju par bīstamajām vietām, kur nepieciešams izvietot papildus ceļa zīmes autovadītāju un dzīvnieku drošībai.