Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Jūlijā kaiju mazuļi pamet ligzdas, iedzīvotāji aicināti tos netraucēt!

Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) atgādina – ja atrodat kaijas mazuli, atstājiet turpat – tā vecāki ir blakus. Ja pieaugušās kaijas pārāk agresīvi aizsargā savu pēcnācēju – esiet iecietīgi un izvairieties atrasties tā tuvumā, skaidroja biedrības pārstāve Ilze Ķuze.

Kaiju mazuļi mēdz atstāt ligzdu pirms iemācījušies kārtīgi lidot. Tādēļ šajā laikā pilsētnieki nereti savos pagalmos var atrast pelēcīgi brūnraibu sudrabkaijas mazuli, kas pametis savu uz ēkas jumta esošo ligzdu.

LOB aicina neiztikt kaiju jaunos putnus un atstāt tos turpat. Pieaugušās kaijas turpina savus bērnus pieskatīt, aizsargāt un barot, līdz tie iemācās patstāvīgi lidot.

Iespējama situācija, ka kaiju pieaugušie putni pārāk aktīvi aizsargā savu pēcnācēju, pikējot uz cilvēkiem un mājdzīvniekiem. Tā kaijas cenšas aizbaidīt “uzbrucējus” prom no sava mazuļa. Šādā gadījumā vislabāk apiet jauno putnu ar līkumu.

Ornitologs Ruslans Matrozis komentē: “Pilsētas ar savu apbūvi un saimnieciskās darbības radītajiem “labumiem” sudrabkaijām rada īpaši piemērotu dzīves vidi. Tur ir ne tikai daudz ligzdošanas vietu, bet arī barības – sudrabkaijas noēd pilsētnieku atstāto un izmesto pārtiku.”

Dabiskos apstākļos sudrabkaijas ligzdo uz zemes grūti pieejamās vietās, piemēram, purvu ezeros, uz saliņām jūras piekrastē, lielajos ezeros un zivju dīķos. Dējumā visbiežāk trīs olas, kuras vecāki perē ap 30 dienas. Mazuļi izšķiļas pūku tērpā, un tos baro abi vecāki. Pieaugušie putni pieskata jaunās kaijas līdz tās sāk lidot, apmēram pēc piecām sešām nedēļām. Jūlija sākums ir daudzu jauno putnu ligzdas atstāšanas laiks.

Sudrabkaijas ir viena no visbiežāk sastopamajām kaiju sugām. Pieaugušie putni ir balti, ar sudraba krāsas muguru un spārniem, bālganu knābi. Jaunie putni ir pelēcīgi brūnraibi ar tumšu knābi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raksts  un video pārpublicēts no portāla valmieraszinas.lv:  http://www.valmieraszinas.lv/valmiera-kaiju-mazuli-pamet-ligzdas-iedzivotaji-aicinati-tos-netraucet/

tl_files/bildes/nvo-apaksa.png

Iet atpakaļ