Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Jauna kārtība mājas (istabas) dzīvnieku reģistrēšanai

Piektdien, 01.07.2022.g. spēkā stāsies jaunie MK noteikumi “Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība”, saskaņā ar kuriem turpmāk suņu, kaķu un mājas (istabas) sesku apzīmēšana un reģistrēšana veicama tikai pie praktizējoša veterinārārsta par maksu.

Lai gan kopš šī gada 1.janvāra jau ieviesta mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācija tikai pie praktizējoša veterinārārsta, valsts noteiktā fiksētā maksa par reģistrēšanas darbību noteikta tikai tagad un stāsies spēkā tikai pusgadu pēc grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kuros tika būtiski mainīta dzīvnieku reģistrācijas kārtība, bet tā netika juridiski korekti ieviesta ar MK noteikumiem, kas šo kārtību ļautu uzreiz ieviest. Netika arī paredzēts pārejas periods – tā sešus mēnešus dzīvnieku īpašniekiem tika liegta iespēja pašiem reģistrēt savus dzīvniekus (līdz 01.01.2022.g. to varēja izdarīt pats īpašnieks bez maksas), un nebija noteikta reģistrācijas maksa par dzīvnieku reģistrēšanu pie veterinārārsta.

Fiksētas izmaksas gan ir tikai par dzīvnieka reģistrāciju, kas ir: 7,00 eur Lauksaimniecības datu centram (LDC) un 5,50 eur veterinārārstam, t.i., reģistrēšana veicama par 12,50 eur. Pārējās ar mājas (istabas) dzīvnieku reģistrēšanu saistītās izmaksas MK noteikumos nav noteiktas.

Tāpat kā līdz šim obligāti reģistrējami ir visi valstī esošie suņi, kaķus un mājas (istabas) seskus var apzīmēt un reģistrēt pēc dzīvnieka īpašnieka vēlēšanās. Atšķirībā no līdzšinējās kārtības, arī kaķu un sesku reģistrācija to īpašniekiem vairs nav pieejama bez maksas.

Pagājuši precīzi 11 gadi, kopš pieņemti MK noteikumi Nr.491 “Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība”, saskaņā ar kuriem visu suņu obligāta reģistrācija mūsu valstī noteikta ar 01.01.2017.gadu.

Noteikumu izstrādātāja – Zemkopības ministrija – normatīvā akta anotācijā norādījusi, ka

“mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācija datubāzē notiek kopš 2009. gada 1. janvāra, kad stājās spēkā Ministru kabineta 2008. gada 15. aprīļa noteikumi Nr. 277 “Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība””.

Jāatzīst gan, ka MK noteikumu Nr.277 spēkā stāšanās termiņš pastāvīgi tika atlikts (līdz pat 2011.gada 1.jūlijam) un tie juridiski tā arī nestājās spēkā, kad tos 21.06.2011.g. nomainīja ar MK noteikumiem Nr.491, kuri stājās spēkā 01.07.2011.g., un oficiāli mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācija ir uzsākta tikai ar 2012.gada 1.janvāri.

Atbildīgās ministrijas paviršā attieksme gan pret normatīvo aktu izstrādi, gan pret mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas ieviešanu nav ne saprotama, ne izskaidrojama. Vai ministrijas izstrādātā jaunā kārtība beidzot nodrošinās suņu obligātās reģistrācijas pilnvērtīgu ieviešanu?

 

MK noteikumi publicēti Latvijas Vēstnesī: https://www.vestnesis.lv/op/2022/122.4

Normatīvā akta anotācija: https://tapportals.mk.gov.lv/annotation/0b360b5b-82f1-4840-a3f2-6d66a06fa36b

 

Iet atpakaļ