Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Ielas kaķu kolonijas - kā palīdzēt?

Sabiedriskās organizācijas un pašvaldības katru gadu atvēl līdzekļus ielas kaķu sterilizācijai. Diemžēl cilvēku bezatbildības rezultātā viņu ir ļoti, ļoti daudz. Ja izdodas izveidot sterilizētu kaķu koloniju, pēc laika redzam, ka tai atkal pievienojusies grūsna, no mājām izlikta kaķene. Tāpēc šobrīd ielas kaķu problēma ir cīņa ar vējdzirnavām, kamēr nebeigs griezties bezatbildības rats cilvēku apziņā, ka dzīvnieks ir lieta, ko var mainīt, izmest, pārot un ražot pēcnācējus pēc sirds patikas.

Ielas kaķi izvēlas dzīvot cilvēku tuvumā. Ja šķūnītī, vai kur citur savā teritorijā esat pēkšņi ieraudzījis mazus kaķus bez mātes - neiejaucieties, bet nogaidiet, kad kaķe bērniem atnāks pakaļ un aiznesīs uz drošāku vietu. Tas būtībā attiecināms uz jebkuru dzīvnieku mazuļiem - neatņemiet tos mammām, kas varbūt turpat netālu nogaida un uztraukumā par bērniem jūs vēro.

Ja kaķis ir piedzimis brīvā dabā, tad tur viņam arī jāļauj izaugt jeb dzīvot tik ilgi, kamēr mamma baro. Kaķene to dara vismaz divus mēnešus. Tāpat kā cilvēka arī kaķa bērnam mammas piens ir pats svarīgākais, lai tas augtu vesels un attīstīts. Ja apzināti ņemat tik mazus bērnus nost mammai,kaķeni aizdzenot, bet bērnus savācot nez kādu mirkļa jūtu vadīti, tas ir noziegums pret dzīvu radību.

Atcerēsimies, ka mazu un nevarīgu kaķēnu atņemšana mammām NAV glābšana, bet :

  • Bērniem tiek atņemta mamma un mammai bērni.
  • Kaķene mokās, jo viņā sadeg piens.
  • Izbarot kaķēnus ar mākslīgo pienu ir ļoti laikietilpīgs un sarežģīts process, kas ļoti daudzos gadījumos beidzas ar mazuļu nāvi.
  • Patversmē NAV IESPĒJU nodrošināt kaķēnu mākslīgu izbarošanu.

    tl_files/bildes/Asociativie foto/Sai_pasaule_vini_ir_negribeti__1.jpg

Kā rīkoties pareizi un atbildīgi?

Ja esi atradis pavisam mazus kaķēnus ar mammu, - netraucē un neaiztiec. Iespēju robežās nes mammai labu barību un ūdeni. Kaķene pie jums pieradīs un kad mazie būs paaugušies, būs viegli viņu nogadāt pie ārsta sterilizēšanai.

  1. Ja esi atradis pavisam mazus kaķēnus bez mammas – arī netraucē un neaiztiec. Bailīgas kaķenes, jūtot cilvēka tuvumu, aizbēg, bet atgriežas, kad cilvēks ir aizgājis.
  2. Ļauj kaķenei ar bērniem dzīvot viņu ierastajā vietā, līdz viņi paši sāk staigāt un patstāvīgi ēst.
  3. Sazinies ar tuvāko patversmi un uzzini par iespēju kaķēnus uzņemt rindā. Kad tie sasniegs vismaz 1,5 mēneša vecumu,  ved uz patversmi, bet kaķeni pēc bērnu izbarošanas – sterilizēt.
  4. Atceries, ka patversmē ir iespēja uzņemt un izglābt kaķēnus, kuri paši prot ēst.

 


tl_files/bildes/nvo-apaksa.png

Iet atpakaļ