Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Eksotika – cilvēka vēlmes, izpratne un atbildība

Foto no Dzīvnieku pansija Ulubele arhīva

Tieksme pēc eksotikas cilvēkos vērojama jau izsenis un nerimst arī mūsdienās. Atšķirība ir vien apstāklī, ka šībrīža globalizācijas ietekmē cilvēks var nopirkt visneiedomājamākās lietas – tai skaitā, eksotiskus dzīvniekus.

Apstiprinās teiciens: kas viegli nāk, tas viegli iet

Ja neņem vērā dārgās izmaksas, tad salīdzinoši vieglais veids, kā varam iegādāties jebkuru savu kaprīzi no tāltālām zemēm, rada arī nenopietnu attieksmi pret turpmākām rūpēm, ko šī “kaprīze” radīs.

Tā lūk, š.g. 4.septembrī dzīvnieku patversmē Ulubele uz patversmes darbinieka pleca nolaidās draudzīgs papagailis, kas acīmredzami nav Latvijas dabai raksturīga savvaļas suga. No kādas personas īpašuma izkļuvis, pie cilvēka pieradis un cilvēka atbalstu meklējošs, šis putns bija intuitīvi nonācis pareizā vietā – vietā, kur par to parūpēsies, līdz tā īpašnieks attapsies, ka tam pazudis kas vērtīgs.

Neskatoties uz plašu publicitāti un īstā saimnieka meklējumiem, diemžēl, vairāk kā mēnesi neviens neatsaucās un savu lidojošo draugu nemeklēja. Dzīvnieku patversmi vai gāza riņķī potenciālie jaunie īpašnieki – pat izveidojās rinda pēc skaistā putna kārotājiem.

Pamatojoties uz informāciju, ko sniedza sociālo tīklu lietotāji, patversme ieguva aizvien vairāk ziņu par putnu, par iespējamiem viltus saimniekiem, jo putns esot dārgs, par iespējamo putna sugu un šķirni. Noskaidrojās, ka šādi papagaiļi Latvijā esot maz (vismaz pēc oficiālajiem datiem reģistrēti ir tikai 12 Amazona papagaiļi, 1 no tiem ir miris) un ka tā īpašniekam tas izmaksājis vairākus simtus eiro (iespējamo izmaksu piemērs, ekrānšāviņš no sludinājumu portāla par līdzīga putna pārdošanu). 

tl_files/bildes/dzivnieki/savvalas/papagailis2.jpg

Ko zinām par nezināmo?

Tā kā patversmes aprūpē galvenokārt ir suņi un kaķi, tad zināšanas par papagaiļiem ir tik, cik ir. Atšķirībā no putna īpašnieka, kuram pirms dzīvnieka iegādes būtu jānoskaidro visa nepieciešamā informācija par konkrētās sugas vajadzībām, turēšanas apstākļiem, aprūpi u.t.t., dzīvnieku patversmes darbiniekiem pēkšņais viesis uzlika par pienākumu apgūt “ātro kursu” papagaiļu turēšanā.

Primārā informācija, protams, ir par putna pamatvajadzību apmierināšanu – kādi turēšanas apstākļi, kā jābaro, kā jākopj. Pateicoties plašajām interneta dzīlēm šīs informācijas iegūšana lielas pūles neprasa.

Nākamais – kas esi, spārnotais draugs? Skaidrs, ka papagailis, skaidrs, ka gudrs. Bet precīzāk? Pateicoties zinošāku cilvēku komentāriem sociālajos tīklos, tika noskaidrots, ka tas ir Amazons. Tik kurš no zināmām 26 amazoņu šķirnēm un to paveidiem?

Šādi papagaiļi ir brīvi pieejami tirdzniecībā zoo veikalos, kas rada iespaidu, ka tie ir dekoratīvie mājas (istabas) putni. Tomēr bažas radīja fakts, ka gandrīz visi papagaiļi ir apdraudēto sugu sarakstos. Rīcība ar šādām sugām ir reglamentēta gan starptautiskos, gan ES, gan nacionālos tiesību aktos (https://www.daba.gov.lv/public/lat/cites/normativie_akti1/) un ir atšķirīga:

  • atkarībā no sugas, šķirnes, paveida;
  • šo sugu un šķirņu saraksti ir vairākos tiesību aktos;
  • sugas un šķirnes precīzai noteikšanai nepieciešamas specifiskas zināšanas.

Ņemot vērā augstāk minēto, patversme sazinājās ar Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP), nosūtot papagaiļa bildi. Jā, izrādījās, ka šiem papagaiļiem esot jābūt reģistrētiem DAP. Starp DAP zināmajiem papagaiļu īpašniekiem nevienam putns nav pazudis. Tātad uz patversmi atlidojušais putns ne tikai nav bijis pienācīgi pieskatīts, bet arī nav normatīvajos aktos noteiktā kārtībā reģistrēts.

Turpinot meklēt informāciju par Amazone papagaiļiem, DAP lapā atrodams papagaiļu plakāts. Tajā pēc specifiskajām pazīmēm var veikt sākotnējo atpazīšanu – tādejādi patversmes jaunais iemītnieks tika atpazīts kā Amazona amazonica.

tl_files/bildes/dzivnieki/savvalas/PapagailuPlakataFragments.jpg

DAP reģistrā reģistrēti tikai 2 Amazona amazonica papagaiļi. Atbilstoši MK 2009.gada 6.oktobra noteikumu Nr.1139 “Starptautiskās tirdzniecības apdraudēto savvaļas sugu īpatņu uzglabāšanas, reģistrācijas, turēšanas nebrīvē, marķēšanas, tirdzniecības un sertifikātu izsniegšanas kārtība” 14.punktam:

14. Reģistrē, bet drīkst nemarķēt šādus apdraudētos dzīvniekus:
14.1. Padomes Regulas Nr. 338/97 B pielikumā iekļautos apdraudētos dzīvniekus, kurus neizmanto tirdzniecības vai reklāmas nolūkos;
14.2. apdraudētos dzīvniekus no ģintīm Bradipodion, Brookesia, Calumma, Cordylus, Cyrtodactylus, Furcifer, Kinyongia, Nadzikambia, Phelsuma, Uromastyx un Uroplatus.

Lieki piebilst, ka patversmi uzmeklējušais papagailis nebija apzīmēts ne ar gredzenu, ne mikroshēmu. To pieļauj normatīvie akti, kā rezultātā putns nav nekādi identificējams.

Ne tikai gribēt, bet arī spēt uzņemties atbildību

Dzīvnieku patversme ir pagaidu mītne, ikvienam dzīvniekam tiek meklētas iespējas doties uz pastāvīgām mājām, kur par to pienācīgi rūpēsies. Jau tika minēts, ka patversmes skaisto viesi gribēja daudzi, izņemot tā īpašnieku, kurš kaut kādu iemeslu dēļ tā arī neatradās.

Pagāja likumā noteiktais 14 dienu termiņš, kurā patversmē nonākušajam dzīvniekam tiek meklēti un gaidīti īpašnieki – Amazones skaistulim pienāca brīdis legalizēt savu izcelsmi, bet patversmei – pieņemt lēmumu par putna tālāko likteni. Tā kā zaļais brīnums vārda tiešā nozīmē nokrita no debesīm, tad likumīgie rīcības varianti bija:

  • dzīvnieku patversme tiek reģistrēta kā putna jaunais īpašnieks;
  • caur DAP tiek kārtota putna nodošana Rīgas zooloģiskajam dārzam.

Iemīlēt un gribēt dzīvnieku paturēt ir dabiska reakcija, ar ko nereti grēko dzīvnieku atradēji. Tomēr tikpat svarīgi kā mīlestība ir arī atbildība – uzņemties rūpes uz visu dzīvnieka mūžu, apzinoties, ka spēsi nodrošināt dzīvnieka sugai atbilstošus dzīves apstākļus. Dzīvnieku patversme noteikti nav labākā vieta, kur dzīvniekam pavadīt visu atlikušo mūžu (šādu papagaiļu dzīves ilgums var būt ap 40 gadi). Nespējot nodrošināt objektīvu potenciālo putna īpašnieku izvēli no lielā gribētāju skaita, tika nolemts putnu nodot Rīgas zooloģiskajam dārzam.

tl_files/bildes/dzivnieki/savvalas/papagailis3.jpeg

11.oktobrī krāšņais Amazons atvadījās no patversmes darbiniekiem un ar ziņkārīgu skatienu vērās pretim saviem jaunajiem piedzīvojumiem. Dzīve ir raiba kā dzeņa vēders – kas to zin, kā lems zooloģiskajā dārzā, varbūt skaistajam putnam priekšā vēl kāds ceļojums...

 

Šis stāsts beidzies laimīgi pateicoties paša putna prātīgumam, kā arī visu iesaistīto cilvēku koordinētai darbībai. Tomēr stāsta morāli vēlamies vērst cilvēka saprāta un atbildības virzienā:

PRIECĀJIETIES PAR EKSOTISKIEM DZĪVNIEKIEM TO DABISKAJĀ VIDĒ! BAUDIET TO SKAISTUMU FOTO UN VIDEO FORMĀTĀ!

PIRMS ŅEMT DZĪVNIEKU, NOSKAIDROJIET TĀ TURĒŠANAS PRASĪBAS, IZZINIET DZĪVNIEKA UZVEDĪBU, IZVĒRTĒJIET, VAI TIEŠĀM ESIET GATAVI UN SPĒJĪGI NODROŠINĀT DZĪVNIEKA SUGAI NEPIECIEŠAMĀS VAJADZĪBAS!

ESIET ATBILDĪGI!

 

©dzivniekupolicija.lv

Iet atpakaļ