COVID-19 perēklis zvēraudzētavā
Jau gadu biedrība "Dzīvnieku brīvība" ir informējusi Zemkopības ministriju (ZM) par riskiem un apdraudējumiem zvēraudzētavās, pamatojot ar datiem, faktiem un informāciju no ārvalstu pieredzes. Precīzi pirms gada - 15.12.2020.g. Dzīvnieku brīvības pārstāvji vērsās Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvajā padomē ar aicinājumu nepieļaut dzīvnieku pavairošanu Latvijas ūdeļu fermās līdz COVID-19 pandēmijas apturēšanai.
Jau uz to brīdi bija apkopota būtiskākā informācija, ka:
- ūdelēm ir augsta COVID-19 uzņēmība;
- slimība strauji izplatās starp šiem dzīvniekiem un vīruss var tikt nodots atpakaļ cilvēkiem;
- kažokzvēru fermām nepieciešama saskaņota ES rīcība, lai ieviestu visus nepieciešamos pasākumus, kas nepieļautu tālāku SARS-CoV-2 izplatību audzētavās un šīs zoonozes pārnešanu uz cilvēkiem;
- jāievieš vienotu ūdeļu fermu uzraudzības sistēmu visā ES, kā arī obligātu regulāru ūdeļu un fermu darbinieku/apmeklētāju testēšanas režīmu;
- jāaizliedz dzīvu ūdeļu un citu sugu kažokzvēru pārrobežu transports un iekšzemes pārvadājumi starp audzētavām;
- jāveic preventīvu inficēto dzīvnieku likvidēšanu un jāaizliedz krājuma atjaunošanu.
Šie pasākumi ir būtiski arī no dzīvnieku labturības apsvērumiem. Biedrība informēja, ka "nelikvidējot ūdeles infekcijas skartajās audzētavās, tiek negatīvi ietekmēta dzīvnieku labturība. Viena no SARS-CoV-2 pazīmēm, ir tā piesaiste pie elpošanas orgānu sistēmas šunām kā cilvēkos, tā ūdelēs. Tā rezultātā ūdeles, kas jau cieš no pretdabisko dzīves apstākļu izraisīta stresa, vistcamāk, pirms nāves piedzīvo smagus elpceļu darbības traucējumus."
ZM bezdarbības sekas nebija ilgi jāgaida. Biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes loceklis Aivars Andersons:
“Pateicoties Zemkopības ministrijai, nu zvēraudzētavā ir radies Covid-19 Latvijas variants! Jau kopš pagājušā gada nogales esam vairākkārt centušies pievērst Zemkopības ministrijas uzmanību zvēraudzētavu radītājam Covid-19 sabiedrības veselības apdraudējumam, rosinot rīkoties. Diemžēl ministrija nav ņēmusi vērā nedz ārzemju, nedz Latvijas ekspertu atzinumus, ar savu bīstamo bezdarbību pakļaujot riskam sabiedrības veselību dažu ārvalstu uzņēmēju interesēs.”
No Biedrības mājas lapā publicētās informācijas izriet, ka Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra speciālisti atzinuši, ka “Baltic Devon Mink” (BDM) zvēraudzētavā kopš pavasara nekontrolēti attīstās jaunas Covid-19 mutācijas, turklāt vīruss jau vairākkārt šķērsojis sugu robežas – no cilvēkiem pārnesies uz ūdelēm un atpakaļ. Pētnieki šīs fermas ūdelēs konstatējuši arī vismaz četras tādas mutācijas, kas zinātniskajā literatūrā iepriekš ir aprakstītas kā potenciāli bīstamas, respektīvi – tādas, kas palielina vīrusa lipīgumu, vai arī ietekmē antivielu neitralizāciju. Līdz ar to pastāv bažas, ka šādas mutācijas, nonākot cilvēkos, varētu arī mazināt vakcīnu efektivitāti.
Savā FB lapā Dzīvnieku brīvība ziņo, ka ZM bezdarbības rezultātā nīderlandiešu "Baltic Devon Mink" ūdeļu fermā jau 8-9 mēnešus turpinās bīstams Covid-19 infekcijas uzliesmojums un ka Zemkopības ministrijai un ministram Kasparam Gerhardam (Nacionālā apvienība) ir jāuzņemas atbildība par sabiedrības veselības apdraudēšanu dažu zvēraudzētāju labā.
ZM ir sagatavojusi Ministru kabineta (MK) lēmuma projektu par ūdeļu novietnē esošo dzīvnieku likvidāciju. Šobrīd lēmuma projekts par ūdeļu novietnē esošo dzīvnieku likvidāciju jāapstiprina Operatīvās vadības grupā (OVG), kas notiks 2021.g. 16.decembrī. Ja OVG to saskaņos, lēmumprojektu paredzēts virzīt izskatīšanai un apstiprināšanai šāgada pēdējā MK sēdē 21.decembrī.
Pēc ZM datiem uz 1.decembri zvēraudzētavā "Baltic Devon Mink" uzturējās 112 361 ūdele.
Avoti:
PIKETĀ PIE ZEMKOPĪBAS MINISTRIJAS PIEPRASĪS LIKVIDĒT COVID-19 PERĒKLI ZVĒRAUDZĒTAVĀ;
ZM rosina likvidēt ūdeles lielākajā zvēraudzētavā, izmaksas lēš ap 20 miljoniem eiro