Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Ar vietējo un starptautisko mecenātu atbalstu rūpēsies par klaiņojošajiem kaķiem

tl_files/bildes/dzivnieki/majas/kaki/Sterilise.Or else.jpg

Pateicoties vairāku nacionālo un starptautisko mecenātu un organizāciju atbalstam, nodibinājums „Dzīvnieku Drauga fonds” un patversme „Dzīvnieku Draugs” 2013.gada rudenī un 2014.gada pavasara sezonā paplašinās bezpajumtes kaķu koloniju aprūpes programmu „noķer – sterilizē – atlaiž”, kā arī ar ārvalstu speciālistu atbalstu mācīs topošajiem un jaunajiem veterinārārstiem ielas kaķu sterilizācijas paņēmienus.

Tas kļuvis iespējams, pateicoties projektiem, kuriem līdzekļus piešķīris Borisa un Ināras Teterevu fonds no Latvijas, Bridžitas Bordo fonds Francijā, kā arī Austrijas dzīvnieku aizsardzības organizācija „Vier Pfoten”.

Projektu ietvaros Fonds 2013.gada rudenī un 2014.gada pavasarī plāno sterilizēt 2000 bezpajumtes kaķus no kolonijām, kuras apzinājuši Fonda brīvprātīgie vai kuras iekļautas Rīgas Domes Mājokļu un vides departamenta izveidotajā rindā. Kaķus izķers Fonda brīvprātīgie sadarbībā ar koloniju aprūpētājiem, gādājot, lai katrā no kolonijām sistemātiski tiktu sterilizēta lielākā daļa kaķu, jo īpaši kaķenes. Tāpat svarīgs priekšnoteikums kolonijas iekļaušanai projektā būs tas, vai kolonijas aprūpētājs gādā par tīrību un kārtību barošanas vietā, vai kaķiem ir drošs patvērums – pieejams pagrabs, kaķu mājiņa vai cita pajumte. Iedzīvotāju personiskie dzīvnieki šo projektu ietvaros sterilizēti netiks.

Kolonijas projektam var pieteikt pa tālruni 67457352. Pirmais projekta posms notiks no 23. līdz 29.septembrim, otrais – oktobra beigās, bet trešais – 2014.gada pavasara sezonā.

Lai spētu paveikt apjomīgo sterilizāciju, „Dzīvnieku Drauga fonds” ir aicinājis veterinārās klīnikas iesaistīties projektā, ziedojot bezmaksas ārstu darbu. Aicinājumam atsaukušās veterinārā klīnika „Dzīvnieku veselības centrs” un „Mazo brāļu hospitālis”, kas guvušas lielu pieredzi, piedaloties Rīgas domes ielas kaķu sterilizācijas projektā, kā arī individuāli praktizējošā veterinārārste Alise Brasliņa un patversmes „Dzīvnieku Draugs” veterinārārste Daiga Rozenšteine.

Paralēli programmai „noķer – sterilizē – atlaiž” sadarbībā ar Austrijas dzīvnieku aizsardzības organizāciju „Vier Pfoten” un Rīgas Domi tiks īstenots pilotprojekts, kura ietvaros vairāki Latvijas topošie un jaunie veterinārārsti varēs apgūt praktiskās iemaņas bezpajumtes dzīvnieku sterilizācijā. Ielas kaķu sterilizācija būtiski atšķiras no mājas dzīvnieku operēšanas, jo šie kaķi jau nākamajā dienā pēc operācijas tiek atlaisti iepriekšējā dzīvesvietā, tāpēc ir papildus jārūpējas par šuvju aizsardzību pret infekcijām un savainošanas iespēju. Apmācību pilotprojekta ietvaros veiks „Vier Pfoten” veterinārārsts, kurš guvis pieredzi ielas dzīvnieku kontroles programmās Rumānijā, Bulgārijā, Indijā un citviet.

Lai sasniegtu projektu mērķus, patversme „Dzīvnieku Draugs” ir izveidojusi Latvijā pirmo sociālo veterināro klīniku, kuras mērķis ir sniegt palīdzību ārkārtas situācijās nonākušiem bezpajumtes dzīvniekiem un maznodrošināto iedzīvotāju dzīvniekiem. Klīnikā ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu bezmaksas pirmo palīdzību var saņemt bezpajumtes dzīvnieki, bet trūcīgajiem iedzīvotājiem ir iespēja saņemt lētākus veterināros pakalpojumus. Visi klīnikas ieņēmumi tiek novirzīti ielu dzīvnieku ārstēšanai.

Programma „noķer – sterilizē – atlaiž” tiek pielietota visā pasaulē un ir atzīta par humānāko un efektīvāko ielas dzīvnieku kontroles metodi. Sadarbībā ar koloniju aprūpētājiem dzīvnieki tiek noķerti, sterilizēti un pēc tam nogādāti atpakaļ iepriekšējā dzīvesvietā. Kaķi arī tiek apstrādāti pret iekšējiem un ārējiem parazītiem. Lai sterilizētos kaķus iezīmētu, tiem tiek nokniebts auss galiņš. Ar programmu „noķer – sterilizē – atlaiž” tiek novērsta nekontrolēta kaķu vairošanās un mazināta infekcijas slimību izplatība, turklāt sterilizētu kaķu urīns neož, līdz ar to dzīvnieki kļūst par patīkamākiem „kaimiņiem” pilsētvidē. Taču programma ir efektīva tikai tad, ja kaķi tiek sterilizēti sistemātiski, veselām kolonijām, un pietiekami lielā skaitā, lai jaunpiedzimušo kaķēnu skaits būtu mazāks nekā izsterilizēto dzīvnieku skaits.

Ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu bezsaimnieku dzīvnieki tiek sterilizēti jau no 2012. gada - patversme “Dzīvnieku draugs” aprūpē ielas kaķu kolonijas dažādos Rīgas mikrorajonos (Ķengaragā, Āgenskalnā, Zasulaukā, Imantā, Bolderājā, pilsētas centrā un citur), kā arī ārpus Rīgas – Mārupē, Ropažos, Ķeipenē, Jūrmalā, Ogrē, Salaspilī un citviet. 2012.gadā šajā projektā sterilizēti 244 kaķi un četri suņi, bet šā gada pirmajā pusgadā – 78 kaķi un pieci suņi.

Vairāk informācijas:
Laura Karnīte
Dzīvnieku Drauga fonds
projektu koordinatore
29165007
dzd@latnet.lv
www.dzd.lv

Avots: Dzīvnieku Drauga fonds

Iet atpakaļ