Sākums > Lasītava > Aktualitātes > Aktualitāte

Veterinārsti: «Covid-19» nevar inficēt mājdzīvniekus

Bīstamais koronavīruss “Covid-19” turpina izplatīties. Cilvēki satraucas ne vien par pašu veselības stāvokli, bet arī par savu mājas mīluļu veselību. Latvijas Televīzija pētīja, vai dzīvnieki var inficēties ar jauno vīrusu.
 
Gan suņiem, gan kaķiem, tāpat kā citiem zīdītājiem, var tikt konstatēta saslimšana ar koronavīrusu, kas raksturīgs viņu sugai. Tomēr veterinārārsti ir pārliecināti, ka no cilvēkiem “Covid-19” mājas mīluļi iegūt nevar. Tāpat nav pierādījumu, ka dzīvnieki vīrusu varētu nodot cilvēkiem.

Ārvalstu mediji ziņojuši, ka bailēs no inficēšanās saimnieki savus mīluļus pametuši. Šādas ziņas īpaši sāpīgi ir dzirdēt kādas Lielbritānijas dzīvnieku patversmes vadītājam Džilam Vēberam. Vīrietis ikdienā glābj suņus un kaķus, kuri palikuši bez mājām, kā arī ik gadu atrod aptuveni divarpus tūkstošiem dzīvniekiem jaunus saimniekus. Vīrietis apgalvo, ka patversmē gan personāls, gan dzīvnieki ievēro striktu tīrību.

"Mūsu biodrošības procedūras tiek veiktas rūpīgi. Katrā kopšanas blokā strādā ierobežots skaits cilvēku. Visur pieejami mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļi. Tos lietojam vairākas reizes dienā. Arī telpas tiek tīrītas vismaz trīs reizes dienā," pauda Birmingemas dzīvnieku patversmes vadītājs Džils Vēbers.

Lai vīruss izplatītos no vienas sugas uz citu, tam jāspēj inficēt konkrētas šūnas jaunajā sugā. Piemēram, “Covid-19” gadījumā vīrusam jāspēj inficēt epitēlija šūnas elpceļos, piemēram, trahejā, bronhu caurulēs un deguna dobumos. Tomēr šis process ir komplicēts un, lai inficēšanās notiktu, vīrusam ir jāveic zināma veida mutācija. Šis process nav vienkāršs un jābūt īpašai apstākļu sakritībai, lai “Covid-19” tiešām pārvietotos no vienas sugas uz citu.

"Mājdzīvnieku īpašniekiem nevajadzētu satraukties. Gan kaķiem, gan suņiem ir koronavīrusi, bet tie būtiski atšķiras no “Covid-19”," norādīja dzīvnieku pataloģiju profesors Kens Smits.

Informācija par to, ka arī mājdzīvnieki varētu inficēties ar “Covid-19”, internetā izplatījās pēc tam, kad Ķīnā kādas inficētās sievietes sunim tika konstatēta viegla saslimšana. Zinātnieki gan ātri atspēkoja to, ka mājdzīvniekiem “Covid-19” varētu izpausties tāpat kā cilvēkiem.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Pasaules Veselības Organizācija saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas, tostarp vairākās Eiropas valstīs. "Covid-19" konstatēts arī Latvijā un pārējās Baltijas valstīs.

Starptautiskās organizācijas vērš uzmanību uz to, ka jaunais "Covid-19" koronavīruss izraisīs ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos. Turklāt pesimistiskākie scenāriji liecina pat par pirmo globālo ekonomisko lejupslīdi kopš finanšu krīzes pirms vairāk nekā desmit gadiem. Tas ietekmēs arī Latviju, un vienas no pirmajām no koronavīrusa cieta aviopārvadājumu un tūrisma nozares.

Marta sākumā Latvijas Tūrisma operatoru un aģentu asociācija informēja, ka puse jeb 50% visu marta ceļojumu ir atcelti cilvēku pārlieku lielas piesardzības dēļ, kas saistīta ar koronavīrusu "Covid-19". Ieteikumi un rekomendācijas, biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu pieejami Veselības ministrijas tīmekļvietnēSlimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē, kā arī IZM tīmekļvietnē.

 /Raksts pārpublicēts no ziņu portāla Lsm.lv/
 
https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/vide-un-dzivnieki/veterinarsti-covid-19-nevar-inficet-majdzivniekus.a351314/
 

Iet atpakaļ