Sākums > AIF ziņa

Tiesiskuma uzraudzība administratīvo pārkāpumu un krimināllietās, kurās iesaistīti dzīvnieki

Projekta periodā nodibinājums “dzivniekupolicija.lv” veic administratīvo pārkāpumu lietu un krimināllietu par nodarījumiem pret dzīvniekiem izpēti. Uz šo brīdi nodibinājuma redzeslokā ir 43 lietas, no kurām 35 administratīvo pārkāpumu lietas un 8 krimināllietas.

Trīs apjomīgākās lietas pagājušā gada Juristu dienu ietvaros organizētajā diskusijā “Cietsirdība pret dzīvniekiem – tiesiskais regulējums, nodarījuma sastāvs, sodi, to piemērošana” kļuva par uzskates piemēriem, lai aizsāktu plašākas diskusijas par cietsirdības pret dzīvniekiem pareizu kvalifikāciju: kuros gadījumos cietsirdība vērtējama kā administratīvs pārkāpums, kuros gadījumos ir rosināma krimināllieta. Šīs lietas ir:

 

Lieta “Suns Arčijs”
http://info.dzivniekupolicija.lv/lv/aktualitate/saimnieka-novarta-atstata-suna-arcija-likteni-iesaistijusies-generalprokuratura
http://info.dzivniekupolicija.lv/lv/aktualitate/ka-klajas-sunim-arcijam-kura-likteni-iesaistijas-latvijas-republikas-prokuratura

Lieta “Mirušās govis”
http://info.dzivniekupolicija.lv/lv/aktualitate/vecumnieku-novada-konstatets-novardzinatu-liellopu-ganampulks

Lieta “Kaķis maisā”
https://www.youtube.com/watch?v=hmusdw9llYE

 

Šobrīd no divām dzīvnieku aizsardzības organizācijām esam saņēmuši ziņojumus par iespējamu cietsirdību pret dzīvniekiem:

  1. No biedrības “Dzīvnieku pansija Ulubele” – par tīši uzrīdīta suņa sakostu kaķi Rīgā, kas sakropļots, bet pēc saņemtās atbildes no valsts policijas izriet, ka ierosināta administratīvā pārkāpuma lieta;
  2. No Dzīvnieku tiesību aizsardzības biedrības “Animal Rights Association B.&T.” – par nosistu suni Līvānos, par ko, iespējams, nav uzsākta nekāda lietvedība.

Nodibinājums “dzivniekupolicija.lv” vērsies LR Ģenerālprokuratūrā un atbilstoši Kriminālprocesa likumā un Prokuratūras likumā noteiktajam pilnvarojumam lūdzis veikt prokurora uzraudzību pār likumības ievērošanu šo lietu izmeklēšanā un izvērtēt šo abu gadījumu procesuālo virzību: kādi dokumenti noformēti; kādas izmeklēšanas darbības veiktas; kādi pierādījumi izvērtēti u.t.t., vai kvalifikācija piemērota atbilstoša nodarījumam un sekām.

 

Atbilstoši AIF projekta ietvaros plānotajām aktivitātēm, nodibinājums ir apņēmies izstrādāt Vadlīnijas-instrukciju par dzīvnieku izņemšanu administratīvo pārkāpumu lietās un krimināllietās. Šīs aktivitātes īstenošanai projekta periodā pētām administratīvo pārkāpumu lietvedību un krimināllietu gaitu, lai identificētu aktuālās tendences.

Vienlaikus informējam prokuratūru par tām lietvedībām, kurās, mūsuprāt, būtu nepieciešams pārskatīt lietas materiālus, vai lietvedība vesta korekti. Nodarījumi pret dzīvniekiem nav maznozīmīgāki par citiem pārkāpumiem vai noziedzīgiem nodarījumiem tikai tāpēc, ka tajos cietuši dzīvnieki. Esam gandarīti par prokuratūras iesaistīšanos un uzraudzības veikšanu. Mums ir izdevies panākt, ka lietas tiek pārskatītas un tās tiek nodotas atkārtotai izvērtēšanai.

 

 

Iet atpakaļ